Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Církev nebude žádat obecní majetek, který obce získaly dle zákona

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 9. prosince 2015 22:08
Církev nebude žádat obecní majetek, který obce získaly dle zákona

Ilustrační foto - Obec Herálec na Vysočině
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Praha - Římskokatolická církev nebude usilovat o vydání obecního majetku, pokud při jeho získání nebyl porušen zákon a blokace původního církevního majetku. V některých případech ale podle zástupců církve zákon z roku 1991 o převodu majetku porušen byl, s majetkem se spekulovalo a byl nástrojem nezákonného obohacování. V takových případech se církev dle svého dřívějšího vyjádření svého práva bude domáhat.

Případy kompenzece finanční náhradou

Biskupové a zástupci řeholí se ale shodli na tom, že žadatelé o vydání majetku z řad církví v takových případech zohlední, zda hodnota není kompenzována finanční náhradou. O rozhodnutí římskokatolické církve přijatém 2. prosince dnes ČTK informoval mluvčí ČBK František Jemelka.

Podle zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi mohou církevní subjekty žádat o vydání majetku, který byl v době přijetí zákona ve vlastnictví státu. Obecní majetek vydán být nemůže a je za něj poskytována finanční náhrada, která je součástí majetkového vyrovnání. Některé církevní subjekty ale i o tento majetek usilují, když mají zato, že převod byl nezákonný. Obracejí se proto na soud.

Převod státního majetku do vlastnictví obcí umožnil zákon z roku 1991. V některých případech však podle České biskupské konference (ČBK) existuje důvodná pochybnost, že zákon o majetku obcí a zákonná blokace původního církevního majetku byly porušeny.

Nynější dohoda zástupců diecézí a řádů doplňuje prohlášení českých a moravských biskupů z letošního setkání na Velehradě. Tam se biskupové shodli na tom, že církev nebude uplatňovat nárok na majetek, který obce či jednotlivci získali v dobré víře, byť porušením blokačních paragrafů.

Nabytí majetku v dobré víře

Oprávněným osobám římskokatolické a řeckokatolické církve, které mohou žádat o majetek podle zákona o vyrovnání státu s církvemi, doporučili, aby i v situacích, kdy prokazatelně nebyla respektována blokace církevního majetku v letech 1991 až 2014, postupovaly vstřícně vůči lidem, jimž by prosazování tohoto majetkového práva způsobovalo nesnáze.

"Je to signál vůči jednotlivcům i vůči obcím, že v případě, že došlo k převodu majetku, který podle blokačních paragrafů měl zůstat státu a teď měl být vrácen, a to nikoliv z důvodu nějaké kriminální spekulace, ale z důvodu nevědomosti, náhody nebo nějakého pochybení, že církev v těchto věcech bude postupovat s maximální vstřícností a umírněností. Nebude se dožadovat svého práva, které by znamenalo nejistotu pro tyto jednotlivce či obce," řekl tehdy generální sekretář ČBK Tomáš Holub. V případech, které vedly ke spekulacím a nezákonnému obohacování, se ale církev podle něj svého práva domáhat bude.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
51%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
26%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 131)