Barokní slavnosti Navalis na Karlově mostě zpestří i parušutisté

Domácí zpravodajství / juml / ČTK,red / 15. května 2017 13:02
Barokní slavnosti Navalis na Karlově mostě zpestří i parušutisté

Svatojánske slavnosti Navalis
Autor: Facebookový profil Svatojánských slavností Navalis

Praha - Devátý ročník Svatojánských slavností Navalis dnes nabídne průlet rogal i premiéru hudebního díla skladatele Kryštofa Marka. Součástí slavnosti na počest svatého Jana Nepomuckého bude seskok parašutistů včetně průletu pod obloukem Karlova mostu v místě Nepomuckého mučednické smrti. Slavnosti v neděli zahájilo chorvatské odpoledne a folklorní festival u Hergetovy cihelny, kde se představily historické rybářské lodě typu falkuša pocházející z ostrova Vis.

Jeden z parašutistů představujících tělo světce prolétne pod Karlovým mostem ve 20:45 a zbylá pětice ve svítících kombinézách symbolizujících pět hvězd přiletí až ve 21:15 za úplné tmy. Ještě předtím návštěvníky stejně jako loni čeká svatojánské procesí, které doprovodí zdobený koňský průvod z moravských Kunovic. Oficiální část slavností zahájí kardinál Dominik Duka, který bude předsedat liturgii v katedrále sv. Víta.

Barokní slavnosti Navalis na Karlově mostě zpestří i parušutisté

Navalis 2017
Autor: Eugen Kukla - TV Černá Kukla / spolupracovník magazínu Christnet

Liturgická část oslav bude zakončena v kostele sv. Františka na Křižovnickém náměstí. Zda se kardinál letos znovu sveze kočárem, za což sklidil v loňském roce i kritiku, pořadatele nesdělili. Podle Tomáše Halíka, přesto, že barokní kulturu má velmi rád, není dobré si na baroko v postmoderním 21. století hrát, jak uvedl před rokem pro server Česká pozice

Akademický sochař Petr Váňa pro letošní slavnosti vytvořil pískovcovou sochu svatého Jana Nepomuckého, které požehná kardinál Duka na plovoucím pódiu při večerním vodním koncertu. Skladatel Marek pro něj zkomponoval pětivětou vokálně instrumentální kompozici a bude dirigovat symfonický orchestr v premiéře hudebního díla rozvíjejícího latinský výrok Tacvi (Mlčel jsem).

V barokní době patřila slavnost k nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z hladiny Vltavy a zhlédli velké množství atrakcí. Na tradici barokních slavností navázaly Svatojánské slavnosti v roce 2009. Od té doby byly každý rok a mají už svůj pevný scénář - slavnostní bohoslužba v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na řece zakončený ohňostrojem. Každý ročník doplňují speciální akce. 

Přenos z akce zajištuje spolupracovník redakce magazinu Christnet Eugen Kukla na své televizi Černá Kukla nebo přímo pořadatelé na stránkách www.navalis.cz

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

 

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovením Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí?
Ano
65%
 
Ne
28%
 
Nevím
1%
 
Je mi to jedno
6%
 
(Počet hlasů celkem: 349)