Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Procesí v Kyjevě znovu připomnělo rozdělení pravoslavných na Ukrajině

Ze světa / / ČTK / 6. srpna 2018 0:06
Procesí v Kyjevě znovu připomnělo rozdělení pravoslavných na Ukrajině

Kyjev, v popředí Vydubycký monastýr
Autor: Wikipedia.org / Volodimir Levčuk / Wikimedia Commons

Kyjev - Desítky tisíc věřících se v centru Kyjeva zúčastnilo procesí, uspořádaného ukrajinskou pravoslavnou církví podřízenou moskevskému patriarchátu k 1030. výročí pokřtění Kyjevské Rusi. K tomuto dávnému státu se hlásí jak současná Ukrajina, tak Rusko. Procesí provázela silná bezpečnostní opatření, odehrálo se totiž na pozadí silného napětí mezi oběma státy, které se dotýká i církví.

Procesí se podle odhadu policie zúčastnilo asi 20.000 lidí, podle organizátorů čtvrt milionu věřících. Ministerstvo vnitra v obavě z potyček s ukrajinskými nacionalisty nasadilo k zajištění bezpečnosti na 5000 policistů. Avšak akce se odehrála v klidu a bez přehnaných excesů, policisté zatkli jen tři "provokatéry". Na Ukrajině působí další dvě pravoslavné církve, které autoritu moskevského patriarchátu odmítají, nejsou však mezinárodně uznávány. Pprezident Petro Porošenko se osobně angažuje v jednáních, aby se ukrajinská církev osamostatnila a zbavila vlivu Moskvy.

Právo udělovat církevní autonomii má patriarcha konstantinopolský Bartoloměj, považovaný za nejvyšší autoritu pravoslaví. Kyjev tvrdí, že se tak stane do konce roku. Moskva tomu nevěří, vede tajná jednání a hrozí největším církevním rozkolem od dob oddělení západní (katolické) a východní (pravoslavné) církve v roce 1054, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Ukrajinu považují za "své" kanonické území oba patriarcháty, jak konstantinopolský, tak moskevský. Ty spolu i soupeří o vůdčí postavení v pravoslavném světě.

V dubnu s patriarchou Bartolomějem osobně jednal Porošenko. V květnu následoval telefonát ruského prezidenta Vladimira Putina. Ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu zůstává počtem věřících nejvýznamnější v zemi. Avšak v průzkumu podniknutém roku 2015 se 44 procent Ukrajinců hlásilo ke kyjevskému patriarchátu a 21 procent k církvi moskevského patriarchátu, poznamenala agentura AFP. Dodala, že vztahy mezi církvemi se zhoršily i kvůli ruské anexi Krymu v roce 2014 a následnému povstání proruských separatistů v Donbasu na východě země, který si vyžádal už více než 10.000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
59%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
13%
 
Ne
26%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 702)