Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Literární pouť ve Velehradě připomene básníka Václava Renče

Kraje: Jihomoravský / / ČTK / 18. října 2018 22:34
Literární pouť ve Velehradě připomene básníka Václava Renče

Ilustrační foto - Poutníci na velehradské slavnosti
Autor: velehrad.eu

Velehrad -

Poutní místo Velehrad na Uherskohradišťsku přivítá v sobotu 24. listopadu podruhé literární pouť. Její program bude věnován především památce katolického básníka, dramatika a překladatele Václava Renče, oběti politických represí padesátých let minulého století. Součástí pouti bude bohoslužba, po níž bude následovat seminární program, uvedl dnes v tiskové zprávě koordinátor kulturních akcí na Velehradě Petr Slinták.

Program začne ve 13:00 komentovanými prohlídkami výstavních expozic ve Velehradském domě svatého Cyrila a Metoděje. Od 15:00 bude následovat komorní bohoslužba v kapli Stojanova gymnázia, na kterou o hodinu později naváže seminární program v barokním Zimním sále. Hlavním tématem literární pouti bude podle Slintáka odkaz Renčova života a díla. "Besední účast na akci přislíbil literátův syn Ivan Renč. Prezentovány budou publikace a artefakty z fondů Moravské zemské knihovny. Dílo Václava Renče přiblíží někdejší rozhlasový redaktor Michal Ježek a recitací herec Miroslav Částek," uvedl Slinták.

Václav Renč se narodil v roce 1911 ve Vodochodech na Litoměřicku. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Ve 30. letech otevřeně kritizoval za jejich liberální postoje T. G. Masaryka nebo Karla Čapka. Kromě reflexivní lyriky ovlivněné Otokarem Březinou a Rainerem Mariou Rilkem psal dramata, v nichž usiloval o nadčasové vyznění historických námětů. Překládal z německé, francouzské a anglické literatury. V roce 1952 byl ve vykonstruovaném procesu s katolickou inteligencí odsouzen na 25 let vězení. Propuštěn byl v roce 1962 a rehabilitován až roku 1990. Zemřel v roce 1973 v Brně.

Velehradská literární pouť je zčásti inspirována odkazem katolického básníka Karla Vysloužila, zakladatele poutí píšících křesťanů, které se konávaly na Svatém Hostýně na Kroměřížsku. V říjnu roku 2016 proběhla na Velehradě vzpomínková beseda na tohoto křesťanského literáta. I na základě pozitivního ohlasu na tuto akci, které se zúčastnil i dramatik Milan Uhde, vyvstala podle Slintáka myšlenka uspořádání dalšího literárně zaměřeného setkání. První ročník literární pouti se uskutečnil loni, věnován byl odkazu básníka a překladatele Jana Zahradníčka.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měli jste nebo plánujete svatbu v kostele?
ano
73%
 
ne, měli jsme nebo chceme mít civilní obřad
2%
 
jsem singl a svatbu neplánuji
15%
 
uzavřel (a) jsem nebo plánuji registrované partnerství
10%
 
(Počet hlasů celkem: 60)