Výzkum: Češi patří mezi nejméně religiózní v Evropě. K muslimům mají nejhorší vztah z celé EU

Domácí zpravodajství / kir / / 6. prosince 2018 9:31
Výzkum: Češi patří mezi nejméně religiózní v Evropě. K muslimům mají nejhorší vztah z celé EU

Ilustrační foto
Autor: Unsplash.com

Berlín - Češi, Dánové a Estonci jsou nejméně nábožensky založenými národy Evropy. V České republice a Dánsku se označuje za silně religiózní jen osm procent lidí, v Estonsku jen sedm procent. V čele žebříčku 34 zkoumaných zemí stojí Rumunsko, kde se za silně nábožensky založené považuje 55 procent obyvatel. Vyplývá to z aktuální studie amerického institutu Pew Research Center.

Zatímco v převážně pravoslavném Rumunsku či v Arménii je silně věřících většina obyvatel, v mnoha zemích považovaných za silně katolické, je jejich podíl nižší. Například v Chorvatsku je to 44 procent obyvatel, v Polsku 40 procent, v Itálii 27 procent a ve Španělsku 21 procent.

Mezi Slováky je 29 procent silně religiózních lidí, mezi Maďary 17 procent, stejně jako například mezi Rusy. V Rakousku, které bývá rovněž často označováno za výrazně katolické, se za silně religiózní označuje jen 14 procent obyvatel a ve Francii a Německu shodně 12 procent. O procento nižší je podíl silně religiózních v Británii.

Nejpilněji chodí do kostela obyvatelé Polska, kde 61 procent lidí uvedlo, že nejméně jednou za měsíc se účastní bohoslužby. V Rumunsku chodí jednou za měsíc do kostela každý druhý člověk, na Slovensku 31 procent lidí. Naopak v České republice je to pouze 11 procent. Devět procent Čechů tvrdí, že se každý den modlí.

Třináct procent Čechů si je "absolutně jistých", že existuje Bůh, což je více než například v Německu (deset procent), Francii či Švýcarsku (po 11 procentech). V Arménii je o tom přesvědčeno 79 procent lidí a například na Slovensku neochvějně věří v Boha 37 procent lidí.

Výzkum: Češi patří mezi nejméně religiózní v Evropě. K muslimům mají nejhorší vztah z celé EU

Ilustrační foto: Bible a korán
Autor: Daniel Bartoň

Češi a Islám

Češi nejsou ani příliš tolerantní a z celé Evropské unie jsou nejvíce vyhranění vůči muslimům, ukazuje jiný průzkum Pew Research Centera z konce října. Jen 12 procent Čechů by bylo ochotno připustit, aby se členem jejich rodiny stal muslim. Například na Slovensku by to nebyl nepřekonatelný problém pro 47 procent dotázaných, ve Švédsku pro 80 procent a v Nizozemsku dokonce pro 88 procent respondentů.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

 

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Je česká katolická církev "dům ze skla"?
Ano
23%
 
Částečně
0%
 
Ne
77%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 30)