Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Prahou prošel průvod se třemi králi na velbloudech. Východním křesťanům začínají Vánoce

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 7. ledna 2019 1:41
Prahou prošel průvod se třemi králi na velbloudech. Východním křesťanům začínají Vánoce

Tříkrálový průvod v Praze
Autor: facebook.com/trikralovasbirka / Arcidiecézní charita Praha

Praha - Tříkrálový průvod, který připomíná slavnost Zjevení Páně, a chce upozornit na charitativní sbírku, prošel v neděli za velké pozornosti kolemjdoucích centrem Prahy. Postavy oděné jako starozákonní mudrci prošly městem na velbloudech přes Karlův most na Staré Město. Na Staroměstském náměstí předali králové podle biblické legendy své dary nově narozenému Ježíškovi.

Akci pořádala Arcidiecézní charita Praha stejně jako Tříkrálovou sbírku, kterou pomáhá sociálně slabým lidem. Koledníkům dnes v kostele sv. Tomáše před zahájením průvodu požehnal kardinál Dominik Duka. Po krátké bohoslužbě se lidé shromáždili na Malostranském náměstí, kde se přidaly desítky dalších čekajících na průvod. 

Kometa nebo planeta?

Již v kostele Duka stejně jako tamní augustiniánský kněz Juan Provecho, který pochází ze Španělska, připomněli, že podoba dnešní tříkrálové slavnosti má původ právě v této zemi. Praha ale také má co říci ke třem králům, uvedl Duka. "Ti mudrcové, mágové se neřídili kometou, řídili se hvězdou. A byl to Jan Kepler, který zde na dvoře Rudolfa II. vykonával úřad astronoma, astrologa, matematika. Řekl: v době narození Krista to nemohla být kometa, to musela být konjunkce Jupitera se Saturnem," uvedl pražský arcibiskup a citoval další historické prameny, které příchod Krista měly zvěstovat.

Připomněl také, že v některých zemích jako ve Španělsku či Itálii dostávají děti dárky až dnes, na den, který se v církvi slaví jako den Zjevení páně. "Protože tři králové přinesli dárky tomu děťátku. Těm nejmenším bych chtěl říci: pamatujte si, že ten největší dárek, který jste dostali, je vaše maminka a váš tatínek," řekl.

Vánoce pro křesťany z Východu

Pravoslavným křesťanům, kteří se řídí starším, východním juliánským kalendářem, začínají vánoční svátky teprve dnešním večerem. Podle posledního sčítání z roku 2011 se k pravoslavné církvi v Česku hlásilo asi 21.000 lidí. Bohoslužeb se účastní podle odhadů nejméně 100.000 věřících z řad cizinců pobývajících v Česku a turistů.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
3%
 
Ne
80%
 
(Počet hlasů celkem: 527)