Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Festival duchovní hudby v Brně nabídne světovou premiéru

Kraje: Jihomoravský / / ČTK / 13. března 2019 23:51
Festival duchovní hudby v Brně nabídne světovou premiéru

Brněnská katedrála svatého Petra a Pavla
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Brno -

Světová premiéra skladby estonského skladatele Toivo Tuleva zahájí v polovině dubna Velikonoční festival duchovní hudby v Brně. Festival nabídne šest koncertů, během dvou týdnů se v brněnských kostelích představí špičkoví umělci z Česka i zahraničí, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Filharmonie Brno Kateřina Konečná.

Festival, jehož letošním tématem je ceremonie a slavnost, potrvá od 14. do 28. dubna. Návštěvníci si šestici koncertů poslechnou v katedrále na Petrově, v kostele svatého Josefa nebo v bazilice na Starém Brně.

Hned první večer přinese světovou premiéru Tulevovy skladby. Dílo So Shall He Descend zkomponoval na objednávku brněnského festivalu. "Tulev je detailně obeznámen s historickými hudebními styly včetně gregoriánského chorálu, k němuž ve své tvorbě rád odkazuje, ale není mu cizí ani prostředí rockové hudby," uvedl dramaturg festivalu Vladimír Maňas.

Zahajovací koncert, na kterém se kromě brněnské filharmonie představí i pěvecký sbor Ars Brunensis, bude řídit šéfdirigent orchestru Dennis Russell Davies.

Atmosféru Říma navodí španělský soubor La Grande Chapelle v programu Velikonoční procesí na Piazza Navona. Komorní sbor a soubor historických nástrojů rozezní svatojakubský kostel dvěma desítkami skladeb z 16. století.

Kromě zahraničních interpretů si zájemci poslechnou i koncert brněnského rodáka Michaela Bártka v bazilice na Starém Brně. Festival uzavře Bachovo Velikonoční oratorium v podání Czech Ensemble Baroque.

Součástí festivalu jsou tři temné hodinky, tedy hudební rozjímání v kostele při svíčkách. V jednom z večerů zazní dílo Alfreda Schnittkeho, při kterém spojí síly čtyři brněnské sbory.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Diakoniespolu.cz

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Přibývá věřících ve vašem kostele?
Ano a to výrazně
9%
 
Ano
22%
 
Ne, je nás čím dál méně
40%
 
Je to stále stejné
25%
 
Bohoslužby v našem kostele zřejmě brzy zruší
4%
 
(Počet hlasů celkem: 306)