Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Biskup Radkovský oslaví osmdesátiny

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 2. října 2019 9:58
Biskup Radkovský oslaví osmdesátiny

Biskup František Radkovský
Autor: Wikipedia.org / Herbert Slavík / Wikipedie Commons

Karlovy Vary - Emeritní biskup František Radkovský, který se narodil 3. října 1939, stál 23 let v čele plzeňské diecéze. V současné době je prezidentem Diecézní charity v Plzni a působí na farnosti v Karlových Varech.

Radkovský se narodil v Třešti na Jihlavsku a po maturitě na Jedenáctileté střední škole v Telči vystudoval matematickou statistiku na Matematicko-fyzikální fakultě pražské Univerzity Karlovy. Po promoci v roce 1962 a základní vojenské službě pracoval jako matematický statistik ve Státním výzkumném ústavu pro výzkum automatizace sklářského průmyslu a později v Pedagogickém ústavu ČSAV, kde se podílel na přípravě modernizace výuky matematiky.

V roce 1966 nastoupil do kněžského semináře a začal studovat na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Kněžské svěcení přijal v Praze v červnu 1970 a poté působil jako duchovní v Mariánských Lázních a ve Františkových Lázních. V březnu 1990 byl papežem Janem Pavlem II. jmenován titulárním biskupem aggarským a světícím biskupem pražským. Biskupské svěcení přijal v Praze z rukou pražského arcibiskupa kardinála Františka Tomáška následující měsíc. Za biskupské heslo si zvolil slova z 1. listu apoštola Jana: "Uvěřili jsme v lásku".

Prvním biskupem nově zřízené diecéze plzeňské byl jmenován v květnu 1993 a v červenci téhož roku se ujal jejího řízení. Podle církevních pravidel musel Radkovský na funkci po dosažení 75 let věku rezignovat. V dubnu 2016 ho v čele diecéze nahradil biskup Tomáš Holub. Radkovský jako emeritní biskup s Holubem dál úzce spolupracuje a pomáhá mu.

Život emeritního biskupa

Po mnoha letech působení v Plzni se v srpnu přestěhoval na faru u kostela Povýšení sv. Kříže v Karlových Varech - Rybářích.

"Mojí první náplní je být prezidentem a spirituálem charity po celé diecézi od Klatov přes Domažlice a Horšovský Týn až do Aše, Chebu či Hroznětína," řekl Radkovský. Práce po charitu a další povinnosti mu zabírají většinu času. Osobně čte, případně odpovídá na stovky e-mailů.

"Nejhorší je, že jsem teď neměl chvilku čas, abych přečetl maily, tak jich tam mám teď nějakých 450. Rád bych, aby se to nějak ztratilo - některé jsou zbytečné, ale některé jsou věci, kde lidé čekají na odpověď a nejde je jen tak smazat," poznamenal.

Energii na každodenní práci mu nejvíce dodávají modlitby. "Samozřejmě nějaké prášky a doplňky stravy to je sice hezké, ale není to ono. Já začínám den tím, že svěřím ten den do rukou Ježíši a Panně Marii a večer poděkuji a svěřím jim noc," řekl.

Když se ohlédne a rekapituluje, co se za uplynulá desetiletí podařilo, je vcelku spokojen. "Podařilo se dost hezkých a dobrých věcí. Mohlo být leccos lepší, nejsem žádný mistr světa," přiznal. Těší ho především, že vznikla plzeňská diecéze, radost má z toho, že se v ní usadil mnišský řád trapistů a v Novém Dvoře na Karlovarsku vybudoval klášter. Radost má i z toho, že na severním Plzeňsku se zase usadili misijní řeholníci obláti a v Liticích u Plzně je aktivní křesťanské společenství Koinonie Jan Křtitel.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Studium IES

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
1%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 947)