Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Místní pravoslavná církev bude mít nové svaté, zavražděné pomocníky parašutistů a jejich rodiny

Domácí zpravodajství / vlu / Vlastní zpráva / 31. ledna 2020 18:15
Místní pravoslavná církev bude mít nové svaté, zavražděné pomocníky parašutistů a jejich rodiny

Výřez z kanonizační ikony českých novomučedníků
Autor: Radmila Nestorović

Praha - Kněží Vladimír Petřek a Václav Čikl, laikové Jan Sonnevend, Václav Ornest a Karel Louda se svými rodinami a dalšími českými pravoslavnými věřícími, popravenými v Mauthausenu, budou známi jako „svatí novomučedníci čeští“ a jejich památku bude církev oslavovat vždy 5. září. Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku svatořečila Matěje Pavlíka (biskupa Gorazda) za podíl na ukrývání parašutistů, kteří provedli vojenskou likvidaci Reinharda Heydricha, již v roce 1987. Nyní se rozhodla mezi svaté zařadit i ty, kteří zemřeli mučednickou smrtí jako jejich biskup. Christnet.eu o tom informoval sekretariát Posvátného synodu Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku.

Svatořečení novomučedníků se uskuteční během liturgie v sobotu 8. února od 9:30 v pravoslavném katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze v Resslově ulici, mimo jiné i za účasti přímých potomků nových českých svatých.

Důsledky jedné z nejslavnějších akcí československého protinacistického odboje – vojenské likvidace Reinharda Heydricha, jednoho z nejvýznamnějších mužů Třetí říše – dopadly na české pravoslaví velmi těžce. Parašutisté, kteří vojenskou diverzní akci 27. května 1942 provedli, nalezli úkryt v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje a nacistická moc se po odhalení tohoto úkrytu mstila nemilosrdně. Tehdejší Česká pravoslavná církev byla úředně rozpuštěna. Biskup Gorazd a další dva duchovní pražské pravoslavné katedrály spolu s laickým předsedou farní rady byli po mučení popraveni 4. a 5. září 1942 v Praze Kobylisích; jejich rodinní příslušníci a další pracovníci církve byli popraveni 24. října 1942 v koncentračním táboře Mauthausen.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Reklama ETF
Studium IES

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
2%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 894)