Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

ČSSD a ANO navrhnou církvím příští týden několik variant změn majetkového vyrovnání

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 9. prosince 2013 15:32
ČSSD a ANO navrhnou církvím příští týden několik variant změn majetkového vyrovnání

Alena Gajdůšková, místopředsedkyně ČSSD
Autor: Gajduskova.cz

Praha - Sociální demokraté a hnutí ANO přijdou na jednání se zástupci církví v příštím týdnu s několika variantami změn majetkového vyrovnání. Očekávají, že vlastní návrh představí i církve a náboženské společnosti. ČTK to dnes řekla místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková. Schůzka by se podle ní měla uskutečnit 17., nebo 19. prosince, o místě se ještě jedná. 

"Trošičku problém ze strany církví je v místě toho jednání. Já jsem navrhla Senát. Bylo to formulováno, že to není dostatečně neutrální prostředí, ale já věřím tomu, že je přesvědčíme, že horní komora Parlamentu je dost neutrální půda," nechala se slyšet Gajdůšková, která je místopředsedkyni Senátu. 

Pětičlenná pracovní skupina sociální demokracie a ANO půjde podle ní na jednání s několika variantami konkrétních číselných návrhů, které se budou týkat například možného snížení finančních náhrad za nevydaný majetek nebo inflační doložky k restitucím. "Samozřejmě, to je matematika. Vychází ty návrhy i z přepočtů toho, co je dneska v zákoně, toho, co je dneska ve smlouvách," řekla Gajdůšková, která je však nechtěla blíže specifikovat. 

"My očekáváme, že nějaké varianty navrhne také církev, že samozřejmě ze strany církví také bude snaha nějakým způsobem se dohodnout, protože určitě nikdo nemá zájem na nějakých velkých arbitrážích či soudních vyjednáváních," vyjádřila své očekávání Gajdůšková, podle níž jde i o to, aby restituce jako spravedlivé vnímala široká veřejnost. 

ČSSD, které má v pracovní skupině tři zástupce, usiluje především o snížení finančních náhrad, vyjmutí Pražského hradu z restitucí a omezení účelu, na který mohou být peníze vyplacené církvím použity. Dva zástupce má ve skupině také hnutí ANO - spolu s Martinem Stropnickým o problematice jedná právnička Helena Válková, která nahradila Roberta Pelikána, člena Rady ekonomických poradců hnutí ANO.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Studium IES

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
2%
 
Rozhodně ne
82%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 764)