Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Katolíků přibývá - díky Africe a Asii

Ze světa / juml / radiovaticana.cz / 29. května 2014 17:10
Katolíků přibývá - díky Africe a Asii

Pohled na Svatopetrské náměstí ve Vatikánu
Autor: Flickr.com / Creative Commons

Vatikán - Katolická církev se rozvíjí o něco rychleji než světová populace. Díky Asii a Africe narůstá také počet kněží. Oproti tomu v Evropě katolicismus stagnuje. vyplývá to z právě zveřejněné církevní statistické ročenky. Obsahuje údaje z roku 2012 a nastiňuje rozvojové tendence za sedm let.

Od roku 2005 se počet katolíků zvýšil o 10,2% na 1 229 milionů. Katolíci tak tvoří 17,5% světové populace. V Evropě narostla katolická komunita o 2%. Největší vzestup byl zaznamenán v Africe – o 29%. O dvě procenta se zvýšil počet kněží, hlavně díky Africe a Asii, kde jich přibilo o 24 a 20%. V Evropě se naopak počet kněží snížil o 6%.

Kategorií, která se v církvi rozvíjí nejrychleji, jsou trvalí jáhni. Za pět let jejich počet vzrostl o 26%. Celkově jich je 42 tisíc a působí zejména v Americe a Evropě. V Africe a Asii je jejich počet zanedbatelný.
Poměrně výrazně se snížil počet řeholních sester – o 7,6 procenta – ne však všude. V Africe a Asii došlo k nárůstu i v této kategorii: o 16,7 a 10,5%.

Celkovém měřítku přibylo rovněž seminaristů, téměř o 5%. Stoupající tendence se ale nedrží všude. V Evropě jejich počet poklesl o 13%, v Americe téměř o 3%. K největšímu nárůstu došlo opět v Asii – 18%, v Africe – 17% a v Oceánii – 14%.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Reklama ETF
Studium IES

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
1%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 953)