Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Halík vyzval latinskoamerickou církev k obraně papeže Františka

Domácí zpravodajství / / ČTK, mn / 6. září 2018 15:07
Halík vyzval latinskoamerickou církev k obraně papeže Františka

Prof. Tomáš Halík
Autor: Center for the Study of Europe Boston University

Praha -

Katolická církev se podle kněze a teologa Tomáše Halíka nachází v kritickém okamžiku svých dějin a potřebuje dalekosáhlou reformu. Halík před svým odletem do Brazílie vyzval na konci srpna latinskoamerickou církev k obraně papeže Františka a jeho reformních snah. Český teolog, který je nositelem prestižní Templetonovy ceny, o tom informoval ČTK v souvislosti se svým zářijovým přednáškovým turné po Brazílii.

V minulém roce inicioval Halík spolu s profesorem Paulem Zulehnerem z Vídeňské univerzity otevřený dopis na podporu papeže Františka. Dokument podepsalo 75.000 lidí včetně 150 profesorů teologie ze čtyř kontinentů, uvedl Halík.

Současná krize katolické církve je podle Halíka srovnatelná s dobou reformace a Francouzské revoluce. "Sexuální zneužívání, jejichž rozsah byl nyní dokumentován, je jen jedním aspektem selhání určitého typu církve, a toto selhání vyžaduje dalekosáhlou reformu nejen církevních struktur, nýbrž zejména přístupu církve k mnoha oblastem a tématům," uvedl Halík.

Papež František podle českého teologa zahájil nutnou reformu v duchu evangelia. "Jeho odvaha vyvolala paniku v určitých katolických kruzích, které opakovaně tvrdě útočí na papeže a své útoky v poslední době vystupňovaly," uvedl Halík. Členové církve by proto podle něj měli prokázat papeži věrnost a podporu. "Pokud by hlas papeže Františka měl být umlčen, mělo by to katastrofální následky nejen pro věrohodnost katolické církve, ale také pro všechny, kteří v našem světě, naplněném strachem, násilím a nenávistí, zápasí o naději proti pokušení rezignace," dodal Halík.

 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
56%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
17%
 
Ne
25%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 163)