Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Istanbulský soud se ke změně statusu Hagie Sofie na mešitu vyjádří později

Ze světa / vlu / ČTK / 2. července 2020 21:09
Istanbulský soud se ke změně statusu Hagie Sofie na mešitu vyjádří později

Hagia Sofia
Autor: Flickr.com / Klearchos Kapoutsis

Istanbul - Turecký soud dnes začal projednávat případ, v němž jde o změnu statusu istanbulského chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia). Prezident Recep Tayyip Erdogan loni navrhl, aby se z památky pocházející ze 6. století stala mešita. Nyní slouží jako muzeum. Konečné rozhodnutí má soud zveřejnit za 15 dní, informovala agentura Reuters. Podle agentury AP prokurátor doporučuje žádost o změnu zamítnout.

Hagia Sofia je jedna z nejznámějších staveb na světě a je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Do pádu Konstantinopole v roce 1453 byla byzantským chrámem. Pak byla přebudována na mešitu, jíž zůstala až do 20. století. Od roku 1935 slouží na popud sekulárního zakladatele moderního tureckého státu Mustafa Kemala Atatürka jako muzeum. Památka přiláká každoročně miliony turistů.

Jak napsala agentura Reuters, soud přezkoumává, zda byla přeměna, která pak vedla v roce 1935 ke zřízení muzea, legální.

AP uvedla, že právník žadatelů o změnu argumentuje tím, že Hagia Sofia byla osobním majetkem dobyvatele Konstantinopole osmanského sultána Mehmeda II. a že rozhodnutí ministerské rady z roku 1934 o přeměně na muzeum má být anulováno. Prokurátor naopak tvrdí, že rozhodnutí z roku 1934 je legální. Doporučil, aby soud žádost o změnu zamítl. Podle něj má o tom, zda se stavbě vrátí její status islámské památky, rozhodnout vláda.

Erdoganův návrh vyvolal pozornost i v cizině. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se ve středu vyslovil pro zachování statusu muzea. Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy k tomu dnes řekl, že je Ankara tímto vyjádřením šokována. „Hagia Sofia je na našem území a je majetkem Turecka jako všechny naše kulturní památky a jakákoli záležitost, která se Hagia Sofii týká, je naší vnitřní věcí“, uvedl mluvčí.

Nejvyšší představitel řecké pravoslavné církve konstantinopolský patriarcha Bartoloměj k záměru Turecka řekl, že změna chrámu na mešitu bude zklamáním pro křesťany a postaví proti sobě Západ a Východ.

O obnovení statusu mešity usilují turečtí muslimové už několik let a Erdogan coby věřící se za jejich požadavek před loňskými místními volbami postavil. Podle těchto kruhů Hagia Sofia bude jako mešita lepším symbolem Turecka jako země, kde většina lidí vyznává islám. Podle průzkumů takovou změnu podporuje většina Turků.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
VOS Caritas

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
3%
 
Ne
80%
 
(Počet hlasů celkem: 552)