Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vyrovnání s církvemi má řešit poslanecká komise za účasti komunistů

Archiv zpráv / juml / ČTK / 13. června 2008 2:00
Praha - Návrh majetkového vypořádání s církvemi má pomoci připravit sněmovní komise, kterou dnes dolní komora zřídila. Výsledky své práce by měla předložit do konce roku. Sněmovna komisi ustavila poté, co se ukázalo, že kabinet zatím není schopen prosadit svou předlohu zákona o vyrovnání s církvemi. Kromě opozice totiž pro vládní normu v její současné podobě odmítli hlasovat i tři poslanci ODS v čele s Vlastimilem Tlustým.

"Církve a náboženské společnosti očekávají od zákonodárců jasná stanoviska a podle nich se rozhodnou o dalším postupu ve věci naplnění svých legitimních očekávání," reagovaly na vznik komise Česká biskupská konference a Ekumenická rada církví. Ve stanovisku zaslaném ČTK rovněž vyjádřily obavy z působení zástupců KSČM v komisi.

Občanští demokraté Tlustý, Juraj Raninec a Jan Schwippel tvrdí, že kabinet při prosazování zákona o majetkovém vyrovnání operuje chybnými čísly, a uvádí tak sněmovnu v omyl. Stejně jako socialisté a komunisté tito poslanci ODS říkají, že stát chce být k církvím velkorysejší, než byl v minulosti k jiným restituentům. Pro vznik komise dnes kromě opozice, Tlustého, Ranince a Schwippela hlasovali i občanští demokraté Karel Sehoř, Jan Klas, Zdeňka Horníková, Alena Páralová a Daniel Petruška. Pro byli i dva nezařazení Miloš Melčák a Michal Pohanka a dvě zelené poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková. Návrh tak nakonec získal podporu 109 ze 197 přítomných.

Ministerstvo kultury a další zastánci vládní normy kritikům oponují - propočty kabinetu jsou prý správné, navrhované majetkové vypořádání bude podle nich pro stát výhodné. Také premiér a šéf ODS Mirek Topolánek argumenty a tvrzení vnitrostranických "rebelů" v ODS odmítá. Předseda vlády dnes stejně jako drtivá většina ostatních koaličních poslanců pro komisi nehlasoval.

Ve sněmovně dnes neuspěl návrh Petra Gandaloviče (ODS), aby komise předložila své závěry již do konce října. Dolní komora odmítla i požadavek Jana Kasala (KDU-ČSL), aby byly všechny strany zastoupeny rovnoměrně, neuspěl ani návrh, aby ODS měla v komisi pět členů, tedy o jednoho víc než ČSSD. Nakonec poslanci rozhodli, že nový sněmovní orgán má mít 12 členů, z toho čtyři místa připadnou ODS, čtyři ČSSD, dvě komunistům a KDU-ČSL a Strana zelených by měly mít každá po jednom členovi.

Zda v komisi bude sám Tlustý, závisí podle něj na tom, jestli ho do ní sněmovna zvolí. "Logické by to samozřejmě bylo," řekl novinářům Tlustý.

Šéf lidovců Jiří Čunek těsně před hlasováním uvedl, že KDU-ČSL vznik komise respektuje, ale nesouhlasí s ním. Nedomnívá se totiž, že by nový orgán mohl přinést něco jiného, než na čem už se dříve dohodli zástupci státu a církví. V pozdějším prohlášení Čunek nevyloučil změny v navrhovaném vládním zákonu. To se ale podle něj dalo udělat i standardní cestou, tedy při projednávání v parlamentních výborech, a nebylo kvůli tomu nutné zřizovat komisi. Do výborů však vládní norma zatím nedoputovala. Tlustý, Raninec a Schwippel totiž v minulých týdnech společně s opozicí její projednávání zablokovali.

Kabinet počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun. Podle Tlustého a dalších kritiků by měl ale stát církvím uhradit 62 namísto vládou předpokládaných 83 miliard. Celková suma, kterou by Česká republika za 60 let vyplatila, by tak prý činila nikoli 270 miliard, ale 204 miliardy korun.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jak jste se účastnili bohoslužeb během nouzového stavu?
Chodil(-a) jsem i nadále do kostela
44%
 
Aktivně jsem se účastnil(-a) on-line bohoslužeb
23%
 
Sledovali jsme přenosy v televizi, v rádiu atp.
12%
 
Slavili jsme rodinné bohoslužby
9%
 
Využil(-a) jsem čas pro "duchovní prázdniny"
12%
 
(Počet hlasů celkem: 137)