Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež rozpustil římské cisterciáky, odchýlili se od zasvěceného života

Archiv zpráv / juml / ČTK / 25. května 2011 2:00
Řím - Papež Benedikt XVI. dal zavřít opatství při římské bazilice svatého Kříže v Jeruzalémě provozovanou cisterciáckými mnichy a její osazenstvo nechal rozptýlit do různých klášterů. Důvodem je to, že se cisterciáci příliš odchýlili od konzervativního církevního života a podlehli volnějším mravům. S odvoláním na informované vatikánské zdroje o tom informovala agentura AFP. Oficiální Vatikán zprávu nevyvrátil.

Cisterciácká komunita ve snaze propagovat církev v posledních letech pořádala v bazilice například veřejné čtení z bible, které vysílala televize. Konaly se tam také koncerty, například pozvala popovou celebritu Madonnu, nebo módní seance.

V roce 2008 ovšem začala aktivitu v kostele vyšetřovat Kongregace pro řády zasvěceného života a společnosti apoštolského života, která dohlíží na řádné chování církevních organizací. O rok později byli z baziliky vypovězeni opat Simone Fioraso a dva jeho blízcí spolupracovníci.

Letos se pak rozhodlo o úplném ukončení dané činnosti s oficiálním zdůvodněním, že nastal odklon od liturgických aktivit a vznikly další blíže neupřesněné potíže ve vedení.

Kostel byl postaven už ve čtvrtém století jako palácová kaple nedaleko římského Lateránu. Podle tradice se v něm uchovávají ostatky Kristova kříže, který údajně našla svatá Helena v Jeruzalémě. Budova prošla během staletí mnoha přestavbami, z nichž ta poslední jí v polovině 18. století vtiskla pozdně barokní podobu. Přímo k ní přiléhá cisterciácký klášter.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Bíle místo

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
23%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
12%
 
Pouze v Praze
14%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
28%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
23%
 
(Počet hlasů celkem: 74)