Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vatikán vyšetřuje únik důvěrných dokumentů kompromitujících vysoké církevní hodnostáře

Archiv zpráv / MiH / RaVat / 17. března 2012 1:00

Vatikán - Papež Benedikt XVI. zahájil interní vyšetřování úniků citlivých dokumentů obviňujících církevní hodnostáře z údajné korupce, finančních machinací a mocenských bojů v nejvyšších kruzích římskokatolické církve. V dnešním vydání vatikánského deníku L'Osservatore Romano to oznámil místopředseda vatikánské vlády Giovanni Angelo Becciu.

Podle něj přijmou právní orgány Vatikánu všechny nezbytné kroky k tomu, aby byli potrestáni všichni "neloajální" a "zbabělí" činitelé, kteří interní dokumenty pustili na veřejnost. Becciu prohlásil, že papež ustavil speciální vyšetřovací komisi, která má vrhnout světlo na rozpoutaný skandál. Ten přišel podle agentury AP v nejméně vhodnou dobu - Vatikán totiž právě usiluje o získání dobrozdání Evropské komise, že vede své finanční záležitosti s nezbytnou transparentností a že uplatňuje všechna potřebná opatření proti praní špinavých peněz.

Vatikán se loni dostal od potíží poté, co italské úřady zablokovaly účty vatikánské banky, která spravuje peníze Vatikánu a katolických organizací v celém světě, kvůli neprůhledným finančním transakcím. Ty zavdaly podnět k podezření, zda se církev nepodílí na praní špinavých peněz. Papež proto v prosinci rozhodl o vytvoření nového úřadu, jehož úkolem je dohlížet na to, že všechny bankovní transakce Vatikánu jsou prováděny v souladu s mezinárodními zvyklostmi.

Vatikán ve snaze obnovit svou důvěryhodnost usiluje také o to, aby se dostal na listinu zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), které jsou ochotny sdílet informace o daňových subjektech a snaží se zabránit tomu, aby firmy i jednotlivci schovávali peníze v takzvaných daňových rájích. Zařazení na listinu většinou trvá hodně dlouho a Vatikán musí nejprve uzavřít dohodu o sdílení informací alespoň s dvanácti zeměmi.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
31%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 763)