Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Studenti a pedagogové konzervatoře v Olomouci budou demonstrovat proti odvolání ředitele /doplněno/

Archiv zpráv / kir / Vlastní zpráva / 8. června 2012 2:00

Praha/Olomouc - Studenti a pedagogové Konzervatoře Evangelické akademie (KEA) v Olomouci se rozhodli uspořádat dvoudenní demonstraci v Praze proti odvolání ředitele školy ve formě hudebního happeningu. Svůj protest hodlají vyjádřit zpěvem jednoho z nejznámějších husitských chorálů „Ktož jsú Boží bojovníci“. Stane se tak při příležitosti zasedání synodu Českobratrské církve evangelické (ČCE), která konzervatoř zřizuje. Demonstrace je naplánovaná na pátek a sobotu 8. a 9. června 2012 od 15.00 ve Vyšehradské ulici před Emauzským klášterem v Praze.

Podle organizátorů demonstrace vznikla celá akce na popud samotných studentů, kteří tímto způsobem chtějí vyjádřit nesouhlas s odvoláním ředitele školy Františka Fialy a s následným jednáním Synodní rady ČCE. Ředitel KEA František Fiala byl odvolán ke dni 19. 4. 2012 po téměr deseti letech ve funkci. Odvolání údajně provázely právní chyby.

Podpora studentů i zaměstnanců školy těší odvolaného Fialu. "Protesty ale nijak nepodněcuji ani do nich nevstupuji," řekl ČTK Fiala. Konzervatoř má ale i své kritiky. "Výměna ředitele byla nutná, zřizovatel ji měl udělat mnohem dříve. Škola se neprezentuje navenek, nespolupracuje s kulturními institucemi v Olomouci, panuje tam atmosféra nátlaku," cituje Deník veřejné zprávy bývalého studenta, který si nepřál zveřejnit své jméno. Školská rada při Konzervatoři Evangelické akademie naopak ve svém prohlášení podepsaném 24.dubna považuje Fialu za osobnost manažersky, pedagogicky, umělecky velmi zdatnou, vykonávající svou práci na velmi vysoké profesionální úrovni, osobnost splňující předpoklady pro výkon činnosti ředitele školy, která vkládá potřebné osobní charisma do navazování a prohlubování pracovních a jiných škole prospěšných vztahů ať už s institucemi či jednotlivci.

Spory na škole vedly i k podání výpovědi spirituála KEA a faráře ČCE Jiřího Klimeše, který toto svoje rozhodnutí vysvětluje na zvukovém záznamu mimo jiné snahou nestranit ani jedné ze stran sporu ale zároveň některá jednání synodní rady i synodálů ve svém vystoupení kritizuje.

Demonstrace jako poslední krok

„Rozhodli jsme se pro toto radikální řešení (demonstraci), protože žádné jiné už nám prakticky nezbylo. Snažili jsme se o navázání komunikace mezi studenty a Synodní radou, ale ve výsledku to nepřineslo žádné ovoce, protože nás zřizovatel vůbec nevzal na vědomí. Jde nám především o otevřené jednání a spravedlnost, to bychom od církve očekávali. Budeme tedy požadovat nejen sdělení důvodů odvolání pana ředitele, ale i přezkoumání rozhodnutí o jeho odvolání“, říká předsedkyně Studentské rady KEA Tereza Červinková.

Podle organizátorů demonstrace přijdou akci podpořit, kromě studentů a pedagogů školy také bývalí absolventi, odbory pedagogů školy a dokonce i část pražské umělecké obce. Demonstrace má mimo jiné také sloužit k vyvolání jednání o změně zřizovatele.

Zastupce ředitele KEA Robert Mimra pro Deník veřejné správy uvedl, že by školu mohl zřizovat Olomoucký kraj. Podle náměstka hejtmana Pavla Sekaniny (ODS) se tato varianta objevila již v minulosti. "Pokud by se tomu současný zřizovatel nebránil, Olomoucký kraj by zřizovatelské kompetence rád převzal," uvedl Sekanina.

Synodní rada o změně zřizovatele neuvažuje

Synodní rada rady Českobratrské církve evangelické jako zřizovatel Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci ale podle svého stanoviska, publikovaného na serveru e-cirkev.cz, nekoná ani nekonala žádné kroky vedoucí ke změně zřizovatele školy.

"Synodní rada Českobratrské církve evangelické se 9. května 2012 setkala s vedením školy MgA. Petrem Rajnohou PhD., MgA. Robertem Mimrou a předsedou školské rady Mgr. Pavlem Glogarem, kterým bylo toto stanovisko jednoznačně sděleno. Jako zřizovatel prohlašujeme, že jakékoliv šíření informací o změně zřizovatele a omezování provozu školy je nepodložené, zlovolné a působí destabilizaci jejího života. Zřizovatel bere s lítostí na vědomí vývoj ve škole po odvolání ředitele MgA. Františka Fialy. Sděluje, že Mgr. Martina Sklenářová, ředitelka Evangelické akademie, má veškeré pravomoci k jednání ve škole jménem zřizovatele. Rada školské právnické osoby pak k jednání v rámci svého zákonného určení“, stojí ve stanovisku synodní rady.

Konzervatoř Evangelické akademie v Olomouci působí od roku 2008, kam přesídlila z Kroměříže. Studuje na ní zhruba 100 posluchačů, nejvíce v oboru zpěv. Konzervatoř nabízí i dalších zhruba 20 hudebních oborů.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
28%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
8%
 
ne
52%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 132)