Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež napsal Slovákům, že arcibiskupa Bezáka odvolal sám

Archiv zpráv / juml / ČTK / 7. listopadu 2012 1:00
Bratislava - Papež Benedikt XVI. napsal slovenským katolickým biskupům dopis, ve kterém vysvětluje odvolání trnavského arcibiskupa Roberta Bezáka. Z dopisu podle slovenských médií vyplývá, že duchovního z jeho funkce v červenci odvolal sám papež.

Odvolání oblíbeného arcibiskupa Bezáka způsobilo na Slovensku v létě velký poprask. Podporu mu vyjádřila pětice vikářů, kteří se na protest proti rozhodnutí Vatikánu vzdali svých funkcí. Zastali se ho i slovenští věřící, kteří sepsali petici a duchovního přišli podpořit na několika shromážděních.

Slovenská katolická církev dosud oficiálně neznala důvody, proč byl Bezák odvolán. Spekulovalo se i o tom, že papež o jeho odvolání nevěděl. Čerstvý dopis z Vatikánu to vyvrací, s jeho dalším obsahem podle médií Biskupská konference seznámí veřejnost ve čtvrtek.

Bezák o vysokou církevní funkci přišel po vizitaci z Vatikánu. Po návštěvě mu z centra katolické církve podle nepotvrzených informací vyčítali například homosexuální kněze v jeho okolí či jeho postoj k některým církevním záležitostem.

Vatikán prý také nelibě nesl to, že Bezák často nosil civilní oblečení a znevážil tím církevní oděv.

Zájem veřejnosti vzbudil bývalý arcibiskup i tím, že v minulosti upozornil na kontroverzní finanční transakce uskutečněné trnavskou arcidiecézí před jeho nástupem do funkce.

Bezák se po svém odvolání stal pomocným duchovním v banskobystrické farnosti Radvaň na středním Slovensku, kde působil před jmenováním trnavským arcibiskupem. Někteří pravicoví politici uvažují o oblíbeném duchovním jako jako možném kandidátovi pro prezidentské volby v roce 2014.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
53%
 
Spíše ano
21%
 
Ne
23%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 72)