Šestapadesátiletý Welby pracoval na vysokých funkcích pro naftařské společnosti až do roku 1989, kdy se rozhodl se stát knězem, protože pociťoval konflikt mezi svým přesvědčením a tím, jak korporace jednají. V anglikánské církvi pak zaznamenal raketový vzestup. Nyní je biskupem v Durhamu na severu země.
Welby se příští rok v březnu stane arcibiskupem po Rowanu Williamsovi, který odchází po deseti letech. Jako již 105. arcibiskup z Canterbury se stane také novým vůdcem 77 milionů anglikánů ve světě. O jeho jmenování na doporučení církevní komise a premiéra Camerona formálně rozhodla královna, která je oficiální hlavou církve.
Welby studoval na elitní soukromé škole v Eatonu a pak na univerzitě v Cambridge, jeho matka byla tajemnicí Winstona Churchilla. Šest let pracoval pro francouzskou ropnou společnost Elf Aquitaine a pak od roku 1984 pro firmu Enterprise Oil. V roce 1989 se rozhodl stát knězem a v roce 1993 vystudoval teologii s diplomovou prací na téma Mohou korporace hřešit? Domnívá se, že ano.
Při působení ropných společností v rozvojových zemích se etické otázky objevují velmi často, řekl o svých zkušenostech. "Došel jsem k závěru, že je rozdíl mezi tím, co si myslím, v co věřím, tím, co považuji za správné ... a tím, co se dělo v práci," dodal.
Obchodní etika byla také klíčovou součástí jeho působení v církvi. Nedávno byl jmenován do parlamentního výboru pro bankovní standardy.
Welby bude mít podle britských médií náročný úkol řešit hluboké rozpory, které v anglikánské církvi vyvolaly otázky jako, zda mohou být homosexuálové kněžími a zda se ženy mohou stát biskupkami. Řada anglikánů také odešla v posledních letech ke katolíkům.
Welby je považován za konzervativnějšího kněze, než jakým je liberál Williams. Údajně je proti sňatkům osob stejného pohlaví, ale pro vysvěcování žen na kněze.
Welby je ženatý a má pět dětí.

