Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Novým arcibiskupem z Canterbury bude bývalý manažer ropných firem

Archiv zpráv / juml / ČTK / 9. listopadu 2012 1:00
Londýn - Novým arcibiskupem z Canterbury a nejvyšším duchovním představitelem anglikánské církve se stane bývalý manažer ropných společností a nynější biskup v Durhamu Justin Welby. Oznámila to dnes kancelář britského premiéra Davida Camerona.

Šestapadesátiletý Welby pracoval na vysokých funkcích pro naftařské společnosti až do roku 1989, kdy se rozhodl se stát knězem, protože pociťoval konflikt mezi svým přesvědčením a tím, jak korporace jednají. V anglikánské církvi pak zaznamenal raketový vzestup. Nyní je biskupem v Durhamu na severu země.

Welby se příští rok v březnu stane arcibiskupem po Rowanu Williamsovi, který odchází po deseti letech. Jako již 105. arcibiskup z Canterbury se stane také novým vůdcem 77 milionů anglikánů ve světě. O jeho jmenování na doporučení církevní komise a premiéra Camerona formálně rozhodla královna, která je oficiální hlavou církve.

Welby studoval na elitní soukromé škole v Eatonu a pak na univerzitě v Cambridge, jeho matka byla tajemnicí Winstona Churchilla. Šest let pracoval pro francouzskou ropnou společnost Elf Aquitaine a pak od roku 1984 pro firmu Enterprise Oil. V roce 1989 se rozhodl stát knězem a v roce 1993 vystudoval teologii s diplomovou prací na téma Mohou korporace hřešit? Domnívá se, že ano.

Při působení ropných společností v rozvojových zemích se etické otázky objevují velmi často, řekl o svých zkušenostech. "Došel jsem k závěru, že je rozdíl mezi tím, co si myslím, v co věřím, tím, co považuji za správné ... a tím, co se dělo v práci," dodal.

Obchodní etika byla také klíčovou součástí jeho působení v církvi. Nedávno byl jmenován do parlamentního výboru pro bankovní standardy.

Welby bude mít podle britských médií náročný úkol řešit hluboké rozpory, které v anglikánské církvi vyvolaly otázky jako, zda mohou být homosexuálové kněžími a zda se ženy mohou stát biskupkami. Řada anglikánů také odešla v posledních letech ke katolíkům.

Welby je považován za konzervativnějšího kněze, než jakým je liberál Williams. Údajně je proti sňatkům osob stejného pohlaví, ale pro vysvěcování žen na kněze.

Welby je ženatý a má pět dětí.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
29%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
9%
 
Ne
48%
 
(Počet hlasů celkem: 540)