Hollywood si z ďábla učinil předmět zábavy, ale církevní představitelé upozorňují, že s ním žádná legrace není. Filmy zlehčují zlo v době, kdy je skutečné zaříkávání ďábla na vzestupu. Církevní představitelé kritizují Hollywood, že si zahrává s ďáblem a navzdory úspěchu dvou nejnovejších komedií o satanovi tvrdí, že na pekle není nic smešného.

„Satan lidi klame v otázce své pravé podstaty a Hollywood tuto lež, že dábel ve skutecnosti není tak špatný, ješte umocňuje,“ prohlásil Mark Morgan, pastor Plymouthské baptistické církve v Michiganu. „Mužeme dát dáblovi podobu krásné ženy ci pošetilého chlapíka, ale zastíráme tak jeho skutečnou podstatu.“

Rozhovor s pastorem Morganem zverejnil list The Detroit News, který také poznamenal, že dvě poslední komedie s dábelskou tematikou, Little Nicky s Adamem Sandlerem ztvárňujícím satanova syna a Bedazzled s Elizabeth Hurleyovou v roli pekelné svůdnice, se staly kasovními trháky. Oba filmy v Česku dosud uvedeny nebyly.

List dále uvedl, že obavy pastora Morgana sdílí i John W. Fenton ze Sionistické evangelikální luteránské církve v Detroitu, jenž prohlásil, že „zdejší obyvatelé považují ďábla za velmi skutečnou bytost, nikoliv za neosobní sílu. Myslím si, že není špatné si dělat z ďábla legraci nebo ho použít jako komickou zástěrku, ale znepokojuje mě fakt, že mu lidé přisuzují větší váhu, než je třeba.“

Garry Hoppenstand, jenž působí jako profesor americké kultury a jazyka na Michigan State University pro list uvedl, že zobrazování ďábla jakožto komické postavy odráží novodobý úpadek náboženství. Dodal, že „zlo je ve své podstatě chápáno jako více lidské, což mění náš úhel pohledu a způsob vnímání dobra a zla. Hodnocení dobrého a zlého již není černé nebo bílé, ale pohybuje se v odstínech šedivé. Ďábel se stal naším odrazem.“

Michael W. Cuneo, sociolog na Fordham University, zjistil, že lidé stále věří v existenci ďábla. Dva roky se věnoval studiu případů zaklínání ďábla a byl svědkem více než 50-ti rituálů. List The New York Times napsal, že v knize, která má vyjít príští rok, Cuneo mapuje vzestup počtu případů zaříkávání a zaříkávačů ďábla ve Spojených státech za posledních 10 let.

List dále poznamenal, že Bob Larsons , jenž se zabývá okultismem, založil v každém vetším městě po celé zemi skupiny zaříkávačů ďábla. Pro list The New York Times uvedl, že jejich cílem je umožnit každému, aby měli zaříkávače na dosah - maximálně jeden den cesty. „Proc by nás to mělo děsit? Vždyť o tom mluví bible, Kristus nás to tak učil.“

Sdružení tiskových agentur uvedlo, že v Mexiku je zaříkávání ďábla bežný jev. Kněz Alberto Juarez sdělil tiskové agentuře, že věštění osudu a astrologie byly tradičně živnou půdou pro práci satana. K tomu dodal, že „je zřejmé, že satan jedná strašlive, hůř než si kdo dokáže představit“.

Daniel Gagnon, který také působí jako pastor v Mexico City řekl, že zná rodinu léta sužovanou levitacemi a pohybujícími se předměty. „Dříve jsem uvažoval velmi racionálně a pragmaticky, ale změnil jsem názor, neboť jsem toho zažil příliš mnoho.“

Vatikán nedávno zveřejnil nové přísnější instrukce, aby omezil případy neoprávněného zaříkávání ďábla. Sedmnáctistránkový dokument říká, že zaříkávání smí provádět pouze oprávněná a oficiálně uznaná osoba, která musí dodržovat přesný modlitební rituál.

(Charisma News Service)