Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Světové křesťanské časopisy na internetu

Kdo tady říkal, že nemá co číst? :-)

Do hlubin Internetu / Martin Moštěk / 17. května 2001

Přihodilo se mi nedávno, že jsem při jakémsi prohledávání internetu narazil na několik zajímavých anglicky psaných křesťanských časopisů. Jak už to bývá přestal jsem hledat to, co jsem hledal původně a začal se rozhlížet, co se v tomhle oboru dá nají a hlavně, kde mají nějaké solidní on-line archivy článků.

Pro nás středovevropské tuzemce je náramně k ničemu přečíst si pár informací o vydavatelství, vydavateli a možnostech předplatného nějakého anglického či amerického magazínu, který si ovšem můžeme předplatit jen nějak složitě, pokud vůbec a starší čísla v knihovně taky nenajdeme. Zjistil jsem, že k dispozici je velké množství dosti solidního materiálu.

Informační dálnice
Foto: Corbis

Jeden z prvních magazínů, na který jsem už při původním hledání narazil je americký Envoy Magazine . Prakticky celá čísla všech čtyřech ročníků jsou velmi snadno dostupná a čtenář mocný angličtiny zde najde doslova hromadu zajímavého čtení. Některá témata či profily osobností (o recenzích a nabídce zajímavých knih ani nemluvě) jsou pro českého čtenáře možná více či méně odtažitá, ale vzhledem k celkové orientaci na “apologetiku”, tedy na vysvětlování a argumentování různých témat katolické víry dosti zajímavou formou se určitě hodí mít tuhle adresu v bookmarkách.

Skutečnou virtuální čítárnu jsem našel na adrese http://www.catholic.net/RCC/Periodicals/mags.html kde je uloženo hned několik různorodých, ale zajímavých a též respektovaných titulů, většinou vydávaných významným americkým katolickým nakladatelstvím Ignatius Press. Patří k nim měsíčník Crisis (od záříjového čísla roku 1995), dvojměsíčník Catholic Dossier s archivem sahajícím k druhému číslu roku 1996. Dvojměsíčník Catholic Faith je orientovaný katecheticky. I jeho archiv sahá do roku 1996.

Dalším titulem je měsíčník Homilietic and Pastoral Review rovněž s archivem do dubna roku 1996.

Theologičtější či teoretičtější tituly doplňuje Catholic World Report. Archiv sahá do roku 1996, rok 1998 až na leden chybí.

Svou orientací patří do příbuzného okruhu i měsíčník o náboženství a veřejném životěFirst Things zajímavá už jen tím, že archiv sahá až do nevídaného roku 1993.

Zvučné jméno má týdenník The Wanderer, jeden z nejstarších amerických katolických časopisů. K významným titulům patří i periodika z rodiny Our Sunday Visitor (OSV). Archiv Wandereru obsahuje vybrané články od léta 1999 a je pravidelně doplňován o texty z aktuálních čísel. V rodině OSV titulů zvolili poněkud méně pohodlný způsob listování archivními články po pár odstavcích.

Čtenáři výrazněji liberální orientace asi řadu dosud jmenovaných titulů příliš neocení. I pro ně ale mám titul. National Catholic Reporter na titulní straně jednoho z posledních čísel vidíme mimochodem upoutávku na recenzi připravované americké knihy o životním příběhu Ludmily Javorové, generální vikářky biskupa Felixe Davídka ze společenství Koinótes z podzemní církve v socialistickém Českoslovenku.

Stručně řečeno k pohodlnému čtení tohoto listu je třeba mimo jiné dobře vypěstovaný protiřímský afekt.

Za prolistování stojí i opět čtenářsky a tematicky trochu náročnější a oproti předešlému titulu zřetelně odlišně orientovaný magazín Touchstone s výmluvným podtitulem A Journal of Mere Christianity.

Závěrem se vedle internetové podoby „papírových“ médií hodí připomenout i jeden ryze elektronický projekt. Letmí návštěvníci rozmanitých zákoutí katolického internetového prostředí by pod názvem Traditional Catholic Reflections & Reports mohli tušit ledasjakou pohromu. Zkušenější vědí, že v tomto případě jde o stránky, které kriticky uvažující lidé připravují pro podobně smýšlející čtenáře. Stejné hodnocení platí i o většině ostatních titulů. Proto taky stojí za čtení.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k článku

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?