Nečekaný výsledek referenda, ve kterém Švýcaři odmítli výstavbu minaretů, označují evropské deníky za kalkul radikálů a předzvěst polarizace společnosti. Podle německého Süddeutsche Zeitung jde "o katastrofu pro Švýcarsko". Konzervativní listy se naopak domnívají, že Švýcaři vyjádřili nesouhlas nad způsobem integrace muslimů do evropské společnosti.

Podle rakouského listu Die Presse vycházeli iniciátoři hlasování z čistého kalkulu. "Ve své kampani vyvolali strach z islámského militantního fundamentalismu, se kterým jsou na některých místech světa problémy, ale rozhodně ne v (kantonu) Appenzell. A že zákaz minaretů by mohl případně fundamentalismu zabránit, nevěří snad ani sami iniciátoři," napsal deník.

Nizozemský list Trouw se obává, že zákaz minaretů povede k další polarizaci společnosti. "Iniciátoři lidového hlasování lidem vtloukli do hlavy, že zákaz minaretů není namířen proti muslimské svobodě praktikování náboženství, ale proti náboženskému symbolu s politickou výbušností, který je předehrou pro zavedení práva šaría," uvedl deník.

Trouw dodal, že takovýto zákaz naopak hraje do karet extremistickým kruhům a že se Bern nyní obává hospodářských sankcí od arabských států a následků od mezinárodních organizací, které ve Švýcarsku sídlí. Očekává se rovněž další polarizace společnosti. Švýcarští biskupové již vyjádřili obavy nad občanskou svobodou.

Egyptský velký muftí Alí Gumaa, jeden z nejvyšších islámských hodnostářů, označil výsledek referenda za urážku všech muslimů a za útok proti svobodě náboženského vyznání, uvedla agentura DPA. Ve Švýcarsku, kde mezi sedmi a půl milionu obyvatel žije asi 400.000 muslimů, se na 57,5 procenta hlasujících vyslovilo pro zákaz výstavby nových minaretů.

Podle francouzského katolického deníku La Croix mohou lidé Švýcary stigmatizovat za odhodlání chránit své (kulturní) zvláštnosti a blahobyt. "Ale nepřineslo by takové hlasování v jiných zemích podobný výsledek? V době, kdy je vysoká nezaměstnanost, se lidí stahují do sebe a cizince vnímají jako hrozbu. Směs strachu a nevědomí vysvětluje výsledek. Islám je ztotožňován s extremisty, jak mezinárodní zpravodajství potvrzuje," vysvětlil list výsledek referenda.

Konzervativní polský deník Rzeczpospolita přisoudil výsledek referenda očividné nespokojenosti občanů nad způsobem, jakým evropské vládní kruhy přistupují k problému začleňování muslimů do společnosti. Švýcaři prý dali na srozuměnou, že rozumějí lépe než vláda, že komplikace s integrací přistěhovalců z muslimských zemí se stane největším sociálním a civilizačním problémem Evropy.

Milánský pravicověliberální deník Corriere della Sera se domnívá, že Švýcaři v hlasování jen potvrdili komplex, který Evropa má z islámu. Nakonec prý ale může jít i přes biskupské hubování nad výsledkem o pozitivní věc - o obnovu naší kultury a naší civilizace. Přesto je prý ve strachu z islámu něco iracionálního. Není přece vyloučeno, že islám se mezi námi může také změnit, dodal.

Foto: "Nebe nad Švýcarskem je dost velké pro všechny". Plakát organizace pro náboženský dialog./ www.minarettverbot-nein.ch