Setkání papeže s Bezákem klade víc otázek než odpovědí

Křesťanství v zahraničí / Imrich Gazda / 10. dubna 2015
Setkání papeže s Bezákem klade víc otázek než odpovědí

Arcibiskup Róbert Bezák na soukromé audienci u papeže Františka
Autor: L'Osservatore Romano / Christnet.cz

O setkání papeže Františka s emeritním trnavským arcibiskupem Róbertem Bezákem informovalo Tiskové středisko Svatého stolce jedinou větou. I přesto každý čeká hotové odpovědi.

Bez ohledu na to, jak dlouho setkání papeže s arcibiskupem Bezákem trvalo a o čem spolu hovořili, jde o největší posun v celé kauze.

Emeritní trnavský arcibiskup dlouhodobě usiloval o osobní setkání se Svatým Otcem. Nejblíže mu byl v červnu 2014, když po generální audienci mohl Františka nakrátko pozdravit a předat mu několik dokumentů. Setkání však trvalo jen několik desítek sekund a následující měsíce se nic nedělo.

Potom co ve čtvrtek papež přijal prezidenta Andreje Kisku, nečekaně došlo i k setkání s emeritním arcibiskupem. Shoda náhod nebo dopředu promyšlený plán? Těžko říci. Pokud by setkání proběhla podle roky zavedených postupů, byla by dopředu důkladně připravovaná. To znamená, že arcibiskup by dopředu věděl, že termín jeho přijetí byl stanovený jen den po přijetí prezidenta ve Vatikánu. Zajímavý sled událostí, ale nic víc.

František je však muž činu a Kiska „nepolitický“ prezident. Je úplně nereálný následující scénář? Kiska se Bezákovi dopředu zmínil, že se za něho bude přimlouvat u papeže. Arcibiskup pro jistotu přicestoval do Říma, co kdyby... Papež si vyslechl Kiskovu přímluvu za Bezáka a spontánně se rozhodl přijmout ho ze dne na den. Když protokol je dílo lidských, a ne Božích rukou... Kiskovo vyjádření pro deník Plus Jeden Deň, že o Bezákově přítomnosti v Římě nic neví, by však byl víc než jen zastírací manévr.

Dalším překvapením je, že soukromé setkání papeže s Bezákem neprobíhalo mezi čtyřma, ale dokonce šesti očima. Jak ukázaly fotografie ze setkání, přítomný byl i emeritní pražský arcibiskup, kardinál Miloslav Vlk. On, stejně jako i jeho nástupce Dominik Duka, se v minulosti na adresu arcibiskupa Bezáka vyjadřovali s velkým pochopením.

Bez ohledu na všechny otázky, jedna skutečnost je jasná. I po dnešním setkání Róbert Bezák zůstává emeritním trnavským arcibiskupem. Setkání s papežem Bezákovi nepřineslo nové pověření. Ale něco se děje...

 

Autor spolupracuje s portálem Postoy.sk, deníkem SME, týdeníkem Týždeň a teologickou revue Nové horizonty. Je autorem populárního slovenského blogu o dění v církvi Svetkrestanstva.sk.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Aktuální články

10. 12. 2018

Gender je i pro křesťany

6. 12. 2018

Zapomenutá Sýrie

4. 12. 2018

(K) té naší stoleté církviČCE


Diskuze k článku

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?

Timotej.cz

 

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Jsou vám ve společensko-politických otázkách blízké názory Tomáše Halíka?
Ano
57%
 
Částečně
4%
 
Ne
38%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 770)