Pojeďte s námi na ostrov Kypr, po stopách sv. Pavla a sv. Barnabáše

Komerční prezentace / Karel Voplakal / 26. července 2016
Pojeďte s námi na ostrov Kypr, po stopách sv. Pavla a sv. Barnabáše

ilustrační foto
Autor: pixbay.com

Pojeďte s námi na ostrov Kypr, po stopách sv. Pavla a sv. Barnabáše

ilustrační foto
Autor: pixbay.com

Všem zájemcům a potenciálním poutníkům, kteří mají zájem procházet místy, kudy před téměř dvaceti staletími chodil a kázal apoštol národů svatý Pavel, a prožívat toto putování s vynikajícím duchovním doprovodem, se nyní nabízí zajímavá příležitost navštívit ostrov Kypr, na němž je mnoho míst spojených s působením tohoto velikého apoštola a prvního ze světových misionářů – šiřitelů Kristova poselství lásky, naděje, milosrdenství a pokoje. Na poslední týden měsíce září totiž Diecézní centrum pro seniory Hradec Králové připravilo inspirativní poutně-poznávací zájezd, určený především „dříve narozeným“ (ale nejen jim).

Kdo už někdy ostrov Kypr navštívil,  určitě byl nadšený nejen skvělými možnostmi koupání  na jeho plážích, ale i spoustou antických kulturních památek. Všecko toto se nabízí i v tomto zájezdu, ale ještě mnohem víc: 

Navštívíte obě části rozděleného ostrova – řeckou i tureckou. Na západním pobřeží ostrova si prohlédnete Pafos, jedno z nejdůležitějších archeologických center Kypru, které figuruje na seznamu největších kulturních pokladů světového dědictví UNESCO – ale nejen to: Pafos je místem, které sv. Pavel navštívil v doprovodu sv. Barnabáše, kde byli zajati Římany a zbičováni. Později však i sám římský guvernér ostrova Sergius Paulus přijal křesťanskou víru. Zastavíte se v Petra Tou Proniou – na místě, kde se podle dávné legendy narodila bohyně krásy Afrodita. Již na počátku pobytu na Kypru zhlédnete pozoruhodný klášter Agios Neofytos, založený v raném středověku poustevníkem a spisovatelem Neofytem; u kláštera je jeskyně Engleistra, vytesaná tímto poustevníkem do skály a uvnitř celá pokrytá nádhernými byzantskými malbami z 12. až 15. století.  V Kato Pafos uvidíte kostel Panagia Chrysopolitisa ze 13. století – a také kamenný sloup, u nějž byl podle tradice v roce 45  bičován svatý Pavel. V archeologickém parku zhlédnete Dionisiův, Alonův a Theseův dům a večer zažijete romantiku přístavu v Pafosu. Určitě vás nadchne návštěva památného místa Salamis,  jež bylo jedním z deseti antických královských měst, jejichž historie sahá až sedm staletí před Kristem – do období syrského krále Sargóna II. Najdete zde především hrob svatého Barnabáše, ale i ruiny římských lázní, a kromě divadla i klášter. Ve sledování stop svatého Pavla budete pokračovat v někdejší pevnosti Famagusta. V městě Nikósii každého návštěvníka zaujme vstupní brána (rovněž nazývaná Famagusta), byzantské muzeum, a rovněž katedrála svatého Jana i klášter s hrobkou sv. Herakleia. Vesnička Omodos vám ukáže výrobu zcela mimořádných krajek. Můžete tam navštívit i klášter Svatého Kříže, vzácné památky chráněné UNESCO.  Galatský byzantský klášter Pangia tis Podithou z počátku 16. století nabídne obrazovou výzdobu ve zvláštním italsko-byzantském slohu.

Každý den budete mít příležitost účasti na mši sv. s homilií. Zájezd bude duchovně doprovázet královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál. Fundovaný výklad průvodce historickými památkami je samozřejmostí. První den po příletu bude možnost celodenního odpočinku na pláži. Ubytování je zajištěno v hotelu s bazénem v těsné blízkosti moře.

 

Bližší informace o zájezdu a kontakty na Diecézní centrum pro seniory Hradec Králové naleznete na webu pro aktivní třetí věk Simeon.cz.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k článku

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?

Timotej.cz

 

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Půjdete k volbám?
Ano
94%
 
Ne
6%
 
Ještě nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 52)