Akce, meditace a vděčnost

Novoroční zamyšlení biskupa Pavla Konzbula

Církev a svět / Pavel Konzbul / 1. ledna 2018
Akce, meditace a vděčnost

Pavel Konzbul je od roku 2016 pomocným biskupem brněnským
Autor: www.cirkev.cz

Na internetovém portálu Business Success byl před několika lety zveřejněn článek s názvem „Dnes začíná zbytek tvého života“. Myslím, že je to pěkné motto dnešního prvního dne roku 2018. A tak je nasnadě otázka, jak tento zbytek života prožít. Odpověď na ni nám naznačuje evangelium. Tam jsme svědky tří událostí. Pastýři vidí narozeného Ježíše, mesiáše a zachránce, v jeslích a tento jejich prožitek byl tak intenzivní, že si ho nedokázali nechat pro sebe a všude o tom hovořili – stali se tak symbolem akce. Naopak Ježíšova matka Marie vše uchovává ve svém srdci a rozvažuje o tom – je tak symbolem meditace. Do třetice tu máme opět pastýře. Ti, až se vypovídali, velebili Boha za vše, co slyšeli a viděli, a jsou tak symbolem vděčnosti.

Myslím, že právě tyto tři věci od nás křesťanů okolní svět v novém roce očekává. A navíc by akce, meditace a vděčnost měly být v našem životě v rovnováze. To celkem odpovídá i pedagogické zkušenosti tzv. druhého Jana Amose Komenského, švýcarského pedagoga začátku 19. stol. Johanna Pestalozziho, který říká, že „šťastný je ten, kdo dokáže najít rovnováhu mezi svými touhami a možnostmi“.

Již z prvních kapitol Bible, z příběhu stvoření, je jasné, že slovo je u Boha čin. On řekl a stalo se. Naše víra je totiž poslání, je činorodá, mají se z ní rodit činy, a to občas i bez ohledu na okolnosti. Pěkně to připomíná anekdota: Malý Izik se vrátí ze školy s dopisem od učitelky, která si stěžuje, že je Izik nemytý a zapáchá. Druhý den se ho ptá: „Tak co říkal tatínek?“ Izik na to odpoví: „Říkal, že nejsem růže, tak ke mně nemáte čichat, ale máte mne učit.“ Pokud ale budeme jenom v akci, tak na míček, který je poslaný na naši stranu, budeme jenom reagovat, ale již nebudeme mířit. Aby tomu tak nebylo a shon událostí, které nás nutí jednat, pro nás nebyl smrtonosnou vlnou, je třeba o věcech uvažovat, meditovat a promýšlet je. Tento přístup nás učí vidět dál, než jen to, co je zřejmé. Anglický lord zjistil, že se mu ze špajzu ztratila tři kila hovězího. Sluha Jean vše svádí na kočku. „Přinesou tu kočku!“ rozkáže lord. Pak kočku položí na váhu a ta ukáže přesně tři kila. „Tak, to je to maso,“ říká lord. „A kde je ale ta kočka?“ Možná právě také proto nazvala „nebeská porodní babka“, archanděl Gabriel, Pannu Marii „milostiplnou“, že o věcech přemýšlela a nedělala unáhlená rozhodnutí.

A do třetice tu máme vděčnost. O ní se výslovně mluví v Bibli ve dvaceti verších. Poté, co byl známý anglický biblista Matthew Henry okraden, napsal si do svého diáře: „Dovolte mi být vděčný za prvé za to, že jsem nikdy předtím nebyl okraden, za druhé za to, že i když uloupili moji peněženku, nevzali mi život, za třetí za to, že i když vzali všechno, co jsem měl, nebylo toho mnoho, za čtvrté za to, že jsem to byl já, kdo byl oloupen, a že jsem to nebyl já, kdo loupil.“ Pokud tedy zápasíme s tím, abychom našli něco, za co bychom měli být Bohu vděční, zde je dobrý důvod: „Chválu vzdejte Hospodinu, protože je dobrý, jeho milosrdenství trvá na věky!“

Autor je římskokatolický duchovní, titulární biskup litomyšlský a pomocný biskup brněnský. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Aktuální články

17. 12. 2018

Habemus ČCE aneb Historické preludium

16. 12. 2018

Kázání o transgenderu

14. 12. 2018

Chanuka a Advent v Izraeli


Diskuze k článku

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?

Timotej.cz

 

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Jsou vám ve společensko-politických otázkách blízké názory Tomáše Halíka?
Ano
56%
 
Částečně
4%
 
Ne
39%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 900)