Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Církev československá husitská slaví 100. výročí vzniku republiky

Domácí zpravodajství / kir / CČSH / 27. října 2018 15:43
Církev československá husitská slaví 100. výročí vzniku republiky

Ilustrační foto: Ústřední budova a kostel Církve československé husitské v Praze 6 postavená v letech 1926-7
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Hradec Králové - V neděli 28. října se koná v Hradci Králové slavnostní bohoslužba k 100. výročí republiky vedená patriarchou Tomášem Buttou a královéhradeckým biskupem Pavlem Pechancem. I na dalších místech České republiky pořádá Církev československá husitská bohoslužby věnované tomuto výročí a s místními samosprávami a ekumenou se podílí na řadě akcí. Magazín Christnet o oslavách informoval patriarcha Tomáš Butta. Církev československá husitská se také připravuje na 100. výročí svého vzniku v roce 2020.

Každoročně si Církev československá husitská připomíná v Hradci Králové a na dalších místech vznik samostatného demokratického státu a v prostorách Parlamentu České republiky slavnostními shromážděními také osobnost T. G. Masaryka.

Církev československá husitská slaví 100. výročí vzniku republiky

Církevní sněm CČSH v Praze -Dejvicích
Autor: Ccsh.cz

Na základě memoranda s Českým vysokým učením technickým je zpracováván projekt věnovaný stavební činnosti Církve československé husitské v době první republiky. Řada staveb jsou unikátní díla významných architektů a přínosem pro regionální kulturu.

Na výstavu v historické budově Národního muzea zapůjčila Církev československá husitská některé exponáty, včetně bohoslužebného roucha prvního patriarchy dr. Karla Farského.

Na záčátku října se pak sešla synoda duchovních z celé České republiky a ze Slovenska, která přijala Poselství k 100. výročí republiky. V Poselství se mimo jiné uvádí, že Církev československá má mimořádný vztah ke vzniku státu, který umožnil její zrod v roce 1920. Opírá se o Jana Husa a husitství jako ideový základ, který byl impulzem i pro zápas o samostatnost a demokracii u T. G. Masaryka. Jejím významným principem se stala idea svobody svědomí a náboženského přesvědčení, která vychází z hodnoty každého člověka před Bohem. I v současnosti chce Církev československá husitská obnovovat duchovní život a mezilidské vztahy v naší společnosti, křesťanské základy demokracie, rovnost před Bohem, svobodu myšlení, veřejného projevu, rodiny a dalších křesťanských hodnot. Poselství je uzavřeno přáním: „Svým milovaným domovinám, České i Slovenské republice, i jejich novodobé existenci ve sjednocené Evropě, přejeme ze srdce zdar a vyprošujeme pro ně a své spoluobčany požehnání, ochranu a vedení od našeho nebeského Otce.“

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
53%
 
Spíše ano
21%
 
Ne
23%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 96)