Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Vatikán dnes oficiálně zveřejnil papežovo rozhodnutí ohledně staré latinské mše

Archiv zpráv / juml / ČTK / 7. července 2007 2:00
Vatikán - Papež Benedikt XVI. dnes v očekávaném rozhodnutí odstranil překážky týkající se možnosti sloužit starou liturgii v latinském jazyce. Vatikán však současně zdůraznil, že tento krok, který vyvolává i určité kontroverze, podle něj neznamená žádný ústup od reforem přijatých druhým vatikánským koncilem v 60. letech 20. století.

Na základě papežova rozhodnutí budou moci kněží využívat tridentskou liturgii, pokud to bude určitá skupina věřících požadovat. Nyní je to tak, že podobnou žádost musí schválit biskup. To však podle přívrženců této formy obřadu ale výrazně omezuje její dostupnost.

"Co dřívější generace měly za svaté, zůstává svaté a významné i také pro nás a nemůže to být zničehonic zcela zakázáno či dokonce považováno za škodlivé," citovala z papežova rozhodnutí agentura AP.

Papežovo rozhodnutí by ale podle AP mohlo vyvolat kritiku například židů. Stará liturgie totiž obsahuje i modlitbu, která vyzývá ke konverzi židů. Některé židovské organizace to už také předem kritizovaly.

Proti uvolnění restrikcí na využívání tradiční latinské liturgie se ozvaly hlasy i od některých liberálnějších katolických představitelů, například od některých francouzských biskupů.

Obávají se, že tridentská liturgie by mohla znamenat určitou hrozbu pro závěry druhého vatikánského koncilu, který v letech 1962 až 1965 položil základy moderní římsko-katolické církve. Strach mají také z toho, aby to nevedlo k rozdělování farností, neboť budou slouženy dvě různé liturgie.

Benedikt se nicméně vë svém rozhodnutí tyto obavy pokusil zmírnit. "Tento strach je neopodstatněný," vzkázal asi 1,1 miliardě katolíků. Dodal, že tridentská mše je i nadále "výjimečnou", kdežto dosavadní forma "běžnou".

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi prohlásil, že změna "nepředstavuje žádný návrat do minulosti". "Neznamená to žádné oslabení autority koncilu či autority a odpovědnosti biskupů," dodal.

Benedikt XVI. k tomuto kroku přistoupil ve snaze učinit gesto vůči tradicionalistické části věřících, například přívržencům zesnulého arcibiskupa Marcela Lefebvra. Ten se s Vatikánem kvůli zavedení nové mše a reforem ze zmiňovaného koncilu rozešel a Vatikán ho pak exkomunikoval.

K tématu viz též článek Magazínu ChristNet.cz

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
47%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
50%
 
V mé církvi již ženy slouží
3%
 
(Počet hlasů celkem: 34)