Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Kardinál Vlk bude v Liberci sloužit mši v esperantu

Archiv zpráv / ath / APHA / 13. července 2009 2:00
Liberec - V neděli 19. července 2009 se kardinál Miloslav Vlk zúčastní Mezinárodního kongresu esperantské mládeže v Liberci. Pražský arcibiskup, který sám esperanto ovládá, bude v tomto jazyce celebrovat mši svatou v arciděkanském kostele sv. Antonína v Liberci.

Kardinál Vlk patří spolu s arcibiskupem Otčenáškem k nejznámějším esperantistům u nás. Sloužit mši svatou v esperantu nebude pražský arcibiskup poprvé. Vést mši svatou v esperantu je umožněno od roku 1990, kdy bylo esperanto jako jediný umělý jazyk vatikánskou Kongregací pro bohoslužbu a svátosti oficiálně zařazeno mezi liturgické jazy­ky. V esperantu pravidelně zdraví věřící o Velikonocích a Vánocích také papež.

Esperanto ani latina dnes není fakticky používána jako univerzální jazyk. Zatímco ještě v roce 1999 promlouval na synodě biskupů litevský kardinál latinsky, na loňském Synodním jednání XII. řádného generálního shromáždění Synody biskupů se oficiálně hovořilo v italštině, angličtině, španělštině, francouzštině a němčině, informuje Arcibiskupství pražské.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
29%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
9%
 
Ne
48%
 
(Počet hlasů celkem: 543)