Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Želivský klášter se zapsal do mapy nejcennějších památek

Archiv zpráv / toz / Vlastní zpráva / 9. února 2010 1:00
Želiv - Želivský klášter na Vysočině patří od pondělí 8. února mezi národní kulturní památky. Jeden z nejstarších klášterů v České republice zařadila vláda svým rozhodnutím na seznam vedle takových kulturních klenotů, jako jsou Pražský hrad, Karlštejn nebo poutní kostel na Zelené Hoře. Prohlášení kláštera národní kulturní památkou je prestižní záležitostí, kterou se v kraji Vysočina pyšnila dosud pouze desítka památek.

„Za bezmála tisíciletou existenci si klášter v Želivě prošel pestrou historií, za níž si ocenění právem zaslouží. V každém případě jde o jedinečné ohodnocení kulturní památky, které slibuje zachování autentického příběhu kláštera i pro budoucí generace,“ hodnotí zanesení želivského komplexu do národní klentnice památek provizor kláštera Jáchym Jaroslav Šimek.

Klášter může do budoucna ze svého statutu národní kulturní památky výrazným způsobem těžit a rozvinout svůj turistický potenciál. „Nejvyšší památková ochrana znamená určitá omezení při rekonstrukci, kdy se důsledně dbá na zachování jedinečnosti památky, za kterou byla stavba oceněna. Na druhou stranu však budeme mít mnohem blíže finančním dotacím na opravy a na zlepšování služeb pro návštěvníky,“ dodává správce kláštera František Marek.

Želivský klášter byl založený v roce 1139, za husitských válek byl dobyt husity a za svou dlouhou existenci několikrát vyhořel. Zásadní úpravy klášterní komplex prodělal v 18. století a jsou dílem Jana Blažeje Santiniho, který má na svědomí také podobu poutního kostela na Zelené Hoře. Klášter v Želivě se stává oblíbeným turistickým cílem a v letních měsících si sem jezdí odpočinout ve velkém manažeři a známé osobnosti.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
68%
 
Ano, ale až bude po válce
7%
 
Ne
19%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 327)