Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Svoboda není k tomu, abychom sahali na život druhého, zaznělo při bohoslužbě za oběti útoků v Norsku

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 29. července 2011 2:00

Praha - Norská vlajkaObětem teroristických útoků v Norsku byla dnes věnována ekumenická bohoslužba ve zcela zaplněné svatovítské katedrále v Praze. Výbuch v centru Osla a následná střelba do mladých lidí na nedalekém ostrově Utöya otřásly celým světem. Ke krvavému činu se doznal norský pravicový extremista Anders Behring Breivik. Obětí jeho hrůzného aktu se stalo 77 lidí. Jejich jména v katedrále zazněla a byly za ně zapáleny svíce.

Bohoslužbu, kterou doprovodil Pražský katedrální sbor, zahájil pražský arcibiskup Dominik Duka. „Sešli jsme se, abychom řekli ne nenávisti a závisti,“ uvedl český katolický primas, který se pozastavil nad motivy útočníkova řádění. „Není svoboda k tomu, abychom sahali na život druhého,“ řekl Duka a připomněl i jedno z desatera biblických přikázání - nezabiješ.

Odpovídat na zlo jeho zbraněmi znamená jeho vítězství

Rada apoštolské nunciatury Dennis Kuruppassery přednesl podobenství o plevelu mezi pšenicí z Matoušova evangelia. Evangelický farář Karel Šimr pak v kázání označil teroristický útok za noční můru a zlo, které nedává žádný smysl. Vyzval ale k tomu, aby hrůzný čin nevedl k násilným reakcím. „Odpovídat na zlo jeho zbraněmi znamená jeho vítězství,“ uvedl Šimr.

Prosebné přímluvy přednesli diákon Evangelické církve augsburského vyznání Dominik Žbánek a farářka Československé církve husitské Sandra Silná. Během bohoslužby zazněla také báseň Naší mládeži, jejímž autorem je norský básník a spisovatel Nordahl Grieg. Po tragédii se text četl na mnoha místech Norska, například na shromáždění v katedrále v Oslo.

Před závěrečným požehnáním promluvila zástupkyně norského velvyslanectví Tijana Nilsenová. Vyjádřila nejhlubší vděčnost za veškerou účast, kterou lidé v Česku projevili. Přemáhala pláč, když mluvila o tom, jak jí zcela neznámí lidé pokládali květiny pod vlajku u budovy norského velvyslanectví. „Můj smutek našel svého krajana, někoho, s kým se lze podělit o bolest,“ uvedla Nilsenová. Vyjádřená solidarita je podle ní dokladem, že demokracie a svoboda jsou vysoce ctěny lidmi obou zemí.

Smutek se zračil i ve tvářích dalších přítomných, z nichž mnozí neskrývali slzy. Patřili mezi ně také zahraniční diplomaté. Polský velvyslanec Jan Pastwa řekl ČTK, že mu nynější tragédie připomíná havárii polského letounu, ve kterém loni u Smolenska zahynul prezident Lech Kaczyński s manželkou a dalšími 94 lidmi. Také jejich památce byla věnována bohoslužba ve svatovítské katedrále. „Norský příběh je o to větší hrůza, že to nebyla chyba, ale spáchal to zlý člověk,“ uvedl Pastwa. I on ocenil vlnu solidarity, kterou Češi projevili.

Breivik se už po pátečním zadržení ke svým činům přiznal, ale popřel jejich zločinný charakter. Norská policie dnes Breivika podruhé od útoků podrobně vyslýchala, obvinila ho z terorismu, za což může být odsouzen na 21 let. Pokud by byl obviněn ze zločinů proti lidskosti, hrozí mu vězení v délce 30 let. V manifestu, který krátce před masakrem zveřejnil na internetu, se označil za mučedníka konzervativní revoluce, která vyčistí Evropu od levice a od příslušníků jiných kultur.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)