Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Wikileaks v současnosti už funguje všude, důvody Bezákova odvolání se dozvíme, míní Mikloško

Archiv zpráv / vlu / Vlastní zpráva / 3. července 2012 2:00

Bratislava - Bývalý slovenský velvyslanec v Itálii a současný poslanec KDH Jozef Mikloško označil rozhodnutí Vatikánu odvolat arcibiskupa Róberta Bezáka za absurdní. Církev podle něj má dostatek jiných prostředků jak zjednat pořádek, nápravu záležitostí, které nepovažuje za správné. Slovenský poslanec se proto nediví, že počínání církve vyvolává mnoho otázek.

„Je to náš nejlepší biskup, plný elánu, který ví jak komunikovat i s mladými. Určitě to nepřišlo náhle z nebe a nebylo to nějaké osvícení vatikánských úředníků. Určitě dorazil nějaký dopis ze Slovenska. Nechci ho nazvat udavačský, který toto celé zapříčinil. (...) Jsem přesvědčený, že musel přijít z církevních kruhů. Vatikán nedává na nějaké laické dopisy,“ řekl Mikloško pro Aktuálně.sk.

Byl to právě Mikloškův bratr František, předlistopadový katolický disident a pozdější demokratický politik, který již minulý týden na možné Bezákovo odvolání upozornil média. František Mikloško dal celou situaci do souvislosti s Bezákovou neochotou krýt praktiky emeritního trnavského arcibiskupa Jána Sokola, který měl podle časopisu Týždeň v roce 1998 zpronevěřit více než 500 milionů slovenských korun z prodeje církevních pozemků. Peníze měl Sokol posílal na konto bývalého agenta komunistické StB Štefana Náhlika, který žije v Kanadě. Mikloško také naznačil, že problém nakládání s vysokými finančními částkami na trnavském arcibiskupství může souviset s nedávno publikovanými finančními problémy ve Vatikánu.

Přesto bývalý velvyslanec v Říme Jozef Mikloško nechtěl o důvodech Bezákova odvolání spekulovat, podle něj se pravdu stejně ukáže. „Wikileaks v současnosti už funguje všude. Určitě se tedy dozvíme i toto,“ poznamenal politik.

Bývalého velvyslance překapilo i opatrné stanovisko jeho bezákových kolegů slovenských biskupů, podle něj dané i tím, že Bezák si mezi nimi příliš přátel nevytvořil. Podle neoficiálních informací měli přitom církevní představení Bezákovi vyčítat i takové věci, jako bylo například jeho společné vystoupení s pražským biskupem Václavem Malým na minulém ročníku hudebního festivalu Pohoda, či účast v pořadu slovenské televize STV Večer pod Lampou. Trnem v oku však některým měli být i jeho jízdy na kole, které měly údajně znevažovat jeho postavení, uvádí Aktuálně.sk.

Minařík: Arcibiskup Bezák je osobnost, kterou v našich českých a moravských kostelech nejspíš nepotkáte

Na odvolání arcibiskupa Bezáka ostře reagoval na svém blogu také spolumajitel českého nakladatelství Větrné mlýny a šéfredaktor kulturního měsíčníku RozRazil Petr Minařík: "Arcibiskup Bezák je osobnost, kterou v našich českých a moravských kostelech nejspíš nepotkáte. Je moudrý, má charisma, mladí lidé za ním jdou, a když odpovídá na otázku, necituje jen z učených knih, ale přemýšlí o tom. Prostě pro církev 21. století nepotřebná figura. Kdyby to bylo v soukromém sektoru, zrušili by jeho místo pro nepotřebnost. K čemu je církvi "panáček" na jedné z nejvyšších církevních pozic, který chce formulovat otevřenost, neustupovat z hodnot, ale zároveň nepobývat jen v ghettu přesvědčených? Do církve se přece valí stovky a tisíce přesvědčených věřících, o nějakých konkrétních morálních či ekonomických problémech církve se neví. Zkrátka Řím a okolí jsou v mimořádně dobré kondici, takže si mohou dovolit střílet nejlepší kousky ve vlastní oboře."

"Aby bylo jasno, Bezák neudělal nic, jen se prostě nehodil svojí rétorikou a popularitou. Teď přijde někdo, za koho to bude jako dřív," domnívá se Minařík.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
28%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
49%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
14%
 
(Počet hlasů celkem: 105)