Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Bratrstvo svatého Pia X. vyloučilo kontroverzního biskupa Williamsona kvůli neposlušnosti

Archiv zpráv / MiH / ČTK / 24. října 2012 2:00

Ženeva - Kontroverzní katolický biskup Richard Williamson byl vyloučen z Bratrstva svatého Pia X., které sdružuje katolické tradicionalisty. Oznámilo to dnes podle zahraničních agentur sídlo bratrstva ve Švýcarsku. V roce 2010 byl Brit Williamson odsouzen za popírání holokaustu, ale papež Benedikt XVI. přes následné tlaky neustoupil od zrušení Williamsonovy exkomunikace, o které rozhodl krátce před biskupovým skandálem kolem holokaustu.

"Williamson se v posledních letech vzdálil od vedení Bratrstva svatého Pia X. a odmítal projevovat respekt a poslušnost, která jeho nadřízeným přísluší. Nakonec byl vyloučen. Je to bolestivé rozhodnutí, které s ohledem na zájmy bratrstva je ale nezbytné," uvedlo bratrstvo v prohlášení k vyloučení 72letého Williamsona. Vatikán s bratrstvem v roce 2009 obnovil rozhovory, které mají za cíl členy bratrstva znovu zapojit do života církve. Stalo se tak krátce poté, co papež Benedikt XVI. zrušil exkomunikaci Williamsona a tří dalších tradicionalistických biskupů, za což se na jeho hlavu snesla tvrdá kritika.

Soud v bavorské Řezně uložil v dubnu 2010 Williamsovi pokutu 10.000 eur (zhruba 249.000 korun) za to, že v rozhovoru pro švédskou televizi rok předtím prohlásil, že plynové komory neexistovaly a že v nacistických koncentračních táborech zahynulo 200.000 až 300.000 Židů, nikoli oficiálně uváděných šest milionů. Popírání holokaustu je v Německu trestné a Williamsonovi za jeho slova hrozilo až pět let vězení. Soud ale nakonec s odvoláním na jisté procedurální chyby v procesu rozsudek zcela zrušil.

Bratrstvo svatého Pia X. založil v roce 1970 již zesnulý francouzský arcibiskup Marcel Lefebvre. Společenství zastává silně tradicionalistické postoje a odmítá mnohé reformy, jež zavedl druhý vatikánský koncil (1962 až 1965) s cílem církev modernizovat. Rozpory vládnou například v otázkách liturgie, vztahů katolické církve s dalšími křesťany i s jinými náboženstvími a v pohledu katolické církve na Židy.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
26%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
18%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
13%
 
Ne
43%
 
(Počet hlasů celkem: 227)