Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Případ Babice:"Členové NSDAP spolupracovali se zločineckým režimem, komunisté nikoli?", ptá se farář

Archiv zpráv / juml / BBC / 30. září 2005 2:00
Brno/Mladá Boleslav -

Po druhé světové válce nikdo v demokratickém světě nepochyboval o tom, že příslušníci nacistické NSDAP za války přímo spolupracovali se zločineckým režimem.

Představa, že by se bývalý nacista pokoušel tvrdit opak a dožadoval se soudní satisfakce, je absurdní.

Evangelický farář Michal Šimek tvrdí, že on sám právě teď zažívá velmi podobnou absurditu - nikoli v poválečném Německu, ale v dnešním Česku.

Michal Šimek koncem 90. let studoval takzvaný babický případ - akci podle všeho zinscenovanou roku 1951 tehdejší Státní bezpečností.

Zahynuli při ní tři komunističtí funkcionáři - a v následných procesech vyslechlo trest smrti 11 lidí a mnoho dalších dostalo doživotí, případně dlouholeté tresty.

Ex-tajemník Holzbauer

Farář Šimek dospěl k názoru, že na babickém případu musel mít podíl i tehdejší tajemník KSČ na Jihlavsku, dosud žijící Miroslav Holzbauer, a podal na něj v roce 1999 trestní oznámení.

Holzbauerovu vinu se nepodařilo prokázat, naopak sám Holzbauer požádal soudně, aby se mu Šimek za nařčení omluvil a finančně jej odškodnil.

Brněnský krajský soud ve čtvrtek Šimkovi nařídil, aby se bývalému komunistickému pohlavárovi písemně omluvil.

Omluva?

Šimek v rozhovoru pro BBC řekl, že čeká na doručení verdiktu a chce si nechat čas na rozmyšlenou, zda se skutečně omluví.

V interview pro BBC Michal Šimek citoval dokumenty, které má k dispozici a které poukazují na Holzbauerovo zapojení do případu.

Případnou Holzbauerovu vinu posuzoval po roce 1999 Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Vyšetřování uzavřel s tím, že Holzbauerovu vinu nelze prokázat.

BBC o rozhovor požádala i samotného Miroslava Holzbauera. Ten nám sice sdělil, že je s rozhodnutím soudu spokojen a že čeká omluvu, ale také řekl, že se do té doby, než dostane vyjádření soudu, nechce k verdiktu podrobněji vyjadřovat.

Hledání pravdy

Jiří Pernes, historik z Ústavu pro soudobé dějiny, BBC řekl, že je naprostý nesmysl, aby Holzbauer ve své tehdejší funkci o zinscenování případu nevěděl.

Pernes považuje za politováníhodné, že případ Babice nebyl dosud spolehlivě vyšetřen.

V době před i po revoluci hovořil s obyvateli Babic, ovšem bez zásadního výsledku:

"Přímých svědků ubývá; navíc vzhledem k míře utajení, konspirace, která celou kauzu provázela, jsou přínosná svědectví beztak vzácná."

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Přejete si ženy ve vedení církve?
ano
64%
 
ano, ale jen v jáhenské službě
4%
 
spíše ne
5%
 
ne
27%
 
(Počet hlasů celkem: 311)