Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Německá ministryně pro rodinu chce genderově neutrálního Boha

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 21. prosince 2012 1:00

Berlín - Německé konzervativní politiky pobouřily výroky ministryně pro rodinu Kristiny Schröderové, podle níž by slovo Bůh nemělo být mužského rodu. Křesťanská demokratka Schröderová se tak vyjádřila v rozhovoru pro týdeník Die Zeit. Podle kritiků zašla ministryně ve své politické korektnosti tentokrát příliš daleko.

Němčina má tři členy pro podstatná jména, které označují jejich gramatický rod - "der" pro rod mužský, "die" pro rod ženský a "das" pro rod střední. Bůh se německy řekne "der Gott", je tedy rodu mužského. Schröderová ale týdeníku Die Zeit řekla, že "každý člověk by měl mít možnost se u tohoto podstatného jména ohledně rodu sám rozhodnout". "Může to být stejně dobře genderově neutrální das Gott," prohlásila politička.

Její kolegové z Křesťanskodemokratické unie Německa (CDU) a Křesťanskosociální unie (CSU) to považují za skandál. "Pro tento absolutní nesmysl nemám slov," uvedla bavorská ministryně práce a sociálních věcí a členka CSU Christine Haderthauerová. "Je smutné, že silné obrazy, které jsou tak důležité pro představivost našich dětí, jsou dětem kradeny kvůli politické korektnosti," dodala.

Výrok Schröderové pobouřil i předního poslance za CSU Stefana Müllera. "Nezávisle na tom, že je čas Vánoc, se mi to zdá nepatřičné a poněkud mne to udivuje," prohlásil Müller. "Bůh je pro nás otcem Ježíše Krista a tak by to mělo zůstat," připojil se i další zákonodárce z CSU Norbert Geis.

Kromě komentářů ohledně gramatického rodu pro boha Schröderová v rozhovoru pro týdeník kritizovala také klasické dětské pohádky bratří Grimmů, které jsou podle ní sexistické.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
8%
 
Ne
19%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 113)