Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Desítky osamělých lidí se sešly na plzeňském biskupství

Archiv zpráv / vlu / ČTK / 24. prosince 2012 1:00

Plzeň - Lidé bez domova, osamělí senioři bez rodin i cizinci, kteří by jinak neměli s kým trávit Štědrý den, se dnes sešli na plzeňském biskupství. Tradiční setkání osamocených lidí zde téměř dvacet let pořádá plzeňská městská charita. Na biskupství přitom míří nejen ti, kdo se chtějí společně najíst a třeba dostat i malý dárek. Tradicí je také to, že obyvatelé Plzně si zvykli na Štědrý den dopoledne nosit na biskupství jídlo a dárky ze svých stolů a podělit se o ně s druhými, řekla dnes ČTK hlavní organizátorka akce Anna Srbová z charity.

Každoroční setkání je podle ní vždy tak trochu sázka na dobrotu Plzeňanů. Nikdy totiž nelze předem odhadnout, kolik lidí přijde, ani kolik jídla se sejde z darů. "Ta sázka ale zatím pokaždé vyšla," těší Srbovou.

Štědrodenní sváteční stůl, u něhož se během dne střídají desítky lidí, zaplnili dárci krabicemi cukroví, ovocem, chlebíčky, masem či vánočkami. "Loni se tu protočilo 150 lidí, předpokládám, že za současné situace to bude ještě víc," řekla. Dárek pro osamělé lidi dal i místní řezník, magistrát zase zaplatil sváteční jídlo pro lidi v domově pro bezdomovce.

Kromě setkání na biskupství patří k tradicím Štědrého dne v centru Plzně také dopolední velký živý betlém. U stěny katedrály, jen pár desítek metrů od biskupství, odehráli před stovkami lidí dobrovolníci ze Starého Plzence starý biblický příběh doplněný o koledy. Základ skupiny herců tvoří početná rodina. Desítky metrů dlouhá fronta lidí se celé dopoledne vinula také do katedrály. U skautů si brali Betlémské světlo. V dnešním programu na náměstí nechybí ani zpívání koled a odpolední tradiční troubení z věže katedrály svatého Bartoloměje, nejvyšší kostelní věže v Čechách.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
6%
 
Ne
18%
 
Nevím
7%
 
(Počet hlasů celkem: 365)