Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vatikán zveřejnil první zprávu o boji proti praní špinavých peněz

Ze světa / juml / ČTK / 22. května 2013 17:41

Vatikán - Vatikánský úřad pro kontrolu finančních toků (AIF) loni obdržel šest interních zpráv o podezřelých transakcích, zatímco v předešlém roce pouze jednu. Dvě z těchto zpráv pak předal vatikánským vyšetřovatelům. Úřad to dnes uvedl ve své vůbec první výroční zprávě. Vatikán se rozhodl úřad zřídit, aby se vyhnul podezření, že podporuje ilegální aktivity, a zbavil se pověsti neprůhledného finančního centra.

AIF, který vznikl v roce 2010, má pomáhat v boji proti trestné činnosti finančního charakteru a proti praní špinavých peněz ve vatikánské bance. Ta spravuje peníze Vatikánu a katolických organizací po celém světě. Italská centrální banka se domnívá, že někteří Italové ve vatikánské bance ukrývají své příjmy před zdaněním.

V kompetencích AIF coby nezávislého orgánu je mimo jiné dohlížet nad finančními záležitostmi Vatikánu. Podle agentury AP se však úřad ve své desetistránkové zprávě nezmiňuje, že loni přistoupil k inspekcím, hodnocení rizik nebo jiným dozorovým činnostem tohoto druhu. Ty jsou ale podle mezinárodních doporučení zásadní k tomu, aby se zabránilo praní špinavých peněz nebo financování terorismu.

Ve zprávě chybí i zmínky o potížích, které vedly k tomu, že ve Vatikánu nebylo možné letos několik měsíců používat bankovní karty. To se nepříznivě dotklo například turistů.

Podle šéfa AIF Reného Brülharta jsou zprávy o podezřelých transakcích signálem, že systém dohledu AIF nad finančními toky ve Vatikánu začíná fungovat. "Rozhodně očekáváme, že budeme v této cestě pokračovat," sdělil podle agentury AFP Brülhart.

Vatikán podle šéfa AIF také v příštích měsících provede změny v zákonech, aby více odpovídaly doporučením evropského výboru proti praní špinavých peněz (Moneyval). Také prý v současnosti probíhají kontroly majitelů bankovních účtů. Zprávu o dosaženém pokroku má Vatikán tomuto výboru Rady Evropy předložit v září, uvedl Brülhart.

Moneyval loni v červenci oznámil, že vatikánská banka nesplnila všechny jeho standardy pro boj s praním špinavých peněz, daňovými úniky a finanční kriminalitou. Zmínil tehdy, že nezávislost úřadu AIF je nejasná, stejně jako jeho pravomoci, a že pravidla vatikánské banky pro bezhotovostní platby nebo hlášení podezřelých kroků jsou nedostatečná.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk.net
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
7%
 
Ne, jsem pro název manželství
9%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 322)