Vatikán zveřejnil první zprávu o boji proti praní špinavých peněz
Ze světa / juml / ČTK / 22. května 2013 17:41Vatikán - Vatikánský úřad pro kontrolu finančních toků (AIF) loni obdržel šest interních zpráv o podezřelých transakcích, zatímco v předešlém roce pouze jednu. Dvě z těchto zpráv pak předal vatikánským vyšetřovatelům. Úřad to dnes uvedl ve své vůbec první výroční zprávě. Vatikán se rozhodl úřad zřídit, aby se vyhnul podezření, že podporuje ilegální aktivity, a zbavil se pověsti neprůhledného finančního centra.
AIF, který vznikl v roce 2010, má pomáhat v boji proti trestné činnosti finančního charakteru a proti praní špinavých peněz ve vatikánské bance. Ta spravuje peníze Vatikánu a katolických organizací po celém světě. Italská centrální banka se domnívá, že někteří Italové ve vatikánské bance ukrývají své příjmy před zdaněním.
V kompetencích AIF coby nezávislého orgánu je mimo jiné dohlížet nad finančními záležitostmi Vatikánu. Podle agentury AP se však úřad ve své desetistránkové zprávě nezmiňuje, že loni přistoupil k inspekcím, hodnocení rizik nebo jiným dozorovým činnostem tohoto druhu. Ty jsou ale podle mezinárodních doporučení zásadní k tomu, aby se zabránilo praní špinavých peněz nebo financování terorismu.
Ve zprávě chybí i zmínky o potížích, které vedly k tomu, že ve Vatikánu nebylo možné letos několik měsíců používat bankovní karty. To se nepříznivě dotklo například turistů.
Podle šéfa AIF Reného Brülharta jsou zprávy o podezřelých transakcích signálem, že systém dohledu AIF nad finančními toky ve Vatikánu začíná fungovat. "Rozhodně očekáváme, že budeme v této cestě pokračovat," sdělil podle agentury AFP Brülhart.
Vatikán podle šéfa AIF také v příštích měsících provede změny v zákonech, aby více odpovídaly doporučením evropského výboru proti praní špinavých peněz (Moneyval). Také prý v současnosti probíhají kontroly majitelů bankovních účtů. Zprávu o dosaženém pokroku má Vatikán tomuto výboru Rady Evropy předložit v září, uvedl Brülhart.
Moneyval loni v červenci oznámil, že vatikánská banka nesplnila všechny jeho standardy pro boj s praním špinavých peněz, daňovými úniky a finanční kriminalitou. Zmínil tehdy, že nezávislost úřadu AIF je nejasná, stejně jako jeho pravomoci, a že pravidla vatikánské banky pro bezhotovostní platby nebo hlášení podezřelých kroků jsou nedostatečná.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy

Do baziliky v Jablonném v Podještědí se po dvou letech rekonstrukce vrátily bohoslužby
30.11.2023 14:59Do katedrály sv. Víta bude na Schwarzenbergův pohřeb vstup jen s pozvánkou
30.11.2023 10:08Obnova bývalého židovského hřbitova v Mnichově Hradišti je z větší části hotová
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách: