Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Římskokatolická církev si zítra připomene sv. Augustina, patrona teologů

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 27. srpna 2013 13:39
Římskokatolická církev si zítra připomene sv. Augustina, patrona teologů

Svatý Augustin
Autor: Fitzwilliam Museum

Praha - Jako patron teologů, knihtiskařů, ale i pivovarníků je uctíván svatý Augustin, jehož památku slaví římskokatolická církev 28. srpna. Lidé se k němu také modlí, chtějí-li mít dobrý zrak. Bývá zobrazován jako biskup nebo učenec s knihou, psacím brkem a planoucím srdcem probodnutým šípy. 

Tento velký křesťanský filozof, teolog a polemik, patřící k předním církevním otcům a učitelům, prožil převážnou část svého života v severní Africe, především na území dnešního Alžírska. Narodil se jako Aurelius Augustinus v Tagastě, jeho otcem byl pohan a matkou zbožná křesťanka, později známá jako svatá Monika. Přes 30 let působil jako biskup v Hippo Regiu (dnešní Annabě), kde také 28. srpna 430 v 75 letech zemřel. Světec, který v mládí hojně holdoval pití, neřestem a zahálce, až nakonec nalezl smysl života v křesťanské víře, je považován za jednoho z nejlepších kazatelů všech dob. Zanechal po sobě rozsáhlé dílo, které ovládalo křesťanskou teologii a filozofii po mnoho dalších staletí; až do 13. století prakticky nebylo teologa, který by se s Augustinem mohl vůbec pokusit srovnávat. Z jeho spisů Vyznání a O obci Boží čerpal celý středověk. Z řehole, kterou sepsal pro ženský klášter v Hippu, se v průběhu staletí vyvinuly četné společnosti augustiniánů. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 205)