Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Zachráněný šumavský kostel dostane novou sochu světce

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 19. září 2013 10:30

Annín (Klatovsko) - Dvacáté výročí znovuvysvěcení a také záchrany před úplnou devastací slaví o víkendu šumavský kostelík svatého Mořice na Mouřenci u Annína na Klatovsku. Jedna z nejstarších církevních památek jihozápadních Čech za minulého režimu značně zchátrala. Před 20 lety ji zachránila sbírka německých rodáků a pomoc českého státu. Nyní díky aktivitám místních nadšenců a zástupců církve opět ožívá. V sobotu tam bude česko-německá bohoslužba a žehnání nové sochy pořízené z výtěžku letních akcí, řekla včera ČTK spoluorganizátorka mouřeneckých aktivit Helena Pekárková.

Novou, 110 centimetrů vysokou sochu svatého Mořice vyrobil známý šumavský řezbář Karel Tittl. Do kostela se tak po desítkách let vrátí první ze dvou velkých mouřeneckých soch. "Socha nahradí 500 let starý originál, který kdysi v kostele byl a nyní je uložený v bezpečí v Muzeu Šumavy v Kašperských Horách," řekla Pekárková. Za sochu světce ve zbroji s kopím a štítem a za její menší model zaplatí farnost 30.000 korun. Po celé léto nabízel kostelík víkendové komentované prohlídky, koncerty a přednášky, jejichž výtěžek na sochu přispěl.

Začátek sobotní bohoslužby oznámí z věže gotický zvon z roku 1329, který patří mezi nejstarší na Šumavě. V posledních letech se rozeznívá výjimečně, jeho úlohu totiž převzaly dva nové zvony poháněné elektřinou. Kromě českých poutníků, turistů a místních lidí přijedou na mši i němečtí rodáci, kteří nechali kostel před 20 lety opravit a kteří tam prožili dětství a mládí. "Setkání lidí z obou stran hranice nepochybně přispívá k přátelství obou národů a k napravení mnohých křivd a smutných událostí, kterých byl Mouřenec svědkem ve válečných a poválečných letech," uvedl farář Tomas van Zavrel.

Kostel svatého Mořice, kterému se většinou lidově říká Mouřenec, byl postaven kolem roku 1220. Později byl goticky a barokně upraven. Při odsunu muselo po válce odejít původní německé obyvatelstvo, kostel pak přestal sloužit věřícím, chátral a lidé ho postupně zdevastovali. Při nákladné rekonstrukci v 90. letech byly náhodně objeveny vzácné gotické fresky ze 14. století. V kostele se dochovala křtitelnice ze 13. století. Součástí mouřeneckého areálu je i barokní kostnice, ve které bylo uloženo několik tisíc kosterních pozůstatků.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)