Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Rumburku otevřeli expozici církevního umění Šluknovska

Kultura / MiH / Rumburk.farnost.cz / 19. září 2013 10:38

Rumburk (Děčínsko) - Po dvouleté rekonstrukci vstupní budovy lorety Rumburk se 18. září slavnostně otevřela nová expozice církevního umění Šluknovska, která vznikla díky iniciativě Římskokatolické farnosti – děkanství Rumburk. Na programu vernisáže se objevily také dobové duchovní skladby.

Projekt Římskokatolické farnosti – děkanství Rumburk s náklady ve výši 1,5 milionu korun byl v roce 2013 spolufinancován z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova, Realizace místní rozvojové strategie Programu rozvoje venkova ČR a Evropa investuje do venkovských oblastí (Strategický plán LEADER). Na citlivé rekonstrukci barokní vstupní budovy se v letech 2012–2013 podílely místní stavební firmy. Díky opravě se zachránily historické dřevěné konstrukce včetně podlah, schodišť a stropu. Původní vzhled získaly dveře, zárubně, zábradlí i malované dřevěné okenice. Došlo k osazení nových oken a vybudování nové elektroinstalace. Stavební obnovou prošlo přízemí objektu. V expozici byla umístěna audiovizuální technika. Česko-německé popisky a výstavní panely přibližují historii obrazů a soch. 

Přízemí vstupní budovy se věnuje historii rumburské lorety a zmapování jejích podzemních prostor. První patro patří příběhům poutních míst a křížových cest Šluknovska. Připomenuty jsou rovněž osudy tří kostelů na Šluknovsku, které byly po roce 1945 zbořeny. Svoje místo zde našly obrazy a další exponáty, považované desítky let za ztracené. Klenotnice představuje bohoslužebná roucha a nádoby. Hlavní výstavní prostor přibližuje život Svaté rodiny a symbolicky navazuje na duchovní poselství loretánské kaple – Svaté chýše. Obrazy a sochy Marie, Ježíše a Josefa z období gotiky a baroka doprovází úryvky z Bible.

"Pozornost zasluhuje gotická socha Piety z rumburské lorety. Díky náročnému restaurování zcela proměnila svůj výraz a z nevzhledné sochy z lipového dřeva se po odstranění nevhodných přemaleb z 19. století stal klenot expozice, datovaný do roku 1520. Vystaveny jsou i sošky Pražského Jezulátka, věnované v minulosti kněžnami z Liechtensteina kapli Pražského Jezulátka v ambitu lorety Rumburk. Představují se i šaty Jezulátka v liturgických barvách. Nečekané rozuzlení skrývá bohatě polychromovaná barokní socha Panny Marie Immaculaty, kterou se podařilo sestavit ze čtyř fragmentů. Poslední se nalezl letos v létě," přibližuje zajímavé exponáty páter Jozef Kujan, farář pověřený obnovou lorety Rumburk a ředitel salesiánské komunity v Rumburku a okolí.

Více informací naleznete na http://rumburk.farnost.cz.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 178)