Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Zámek Jánský vrch zůstane státu, církev se o něj nepřihlásila

Domácí zpravodajství / MiH / Vlastní zpráva / 2. ledna 2014 14:15
Zámek Jánský vrch zůstane státu, církev se o něj nepřihlásila

Zámek Jánský vrch v Javorníku
Autor: Wikipedia.org / Lehotsky / Creative Commons

Javorník (Jesenicko) - Zámek Jánský vrch v Javorníku na Jesenicku zůstane státu, V rámci majetkového vyrovnání o něj nepožádalo ani arcibiskupsví wroclavské, ani olomoucké. Tedy dvě instituce, které by na zámek mohly mít teoreticky nárok. Zprávu přineslo v regionální příloze pro Olomoucký kraj čtvrteční vydání Mladé fronty DNES

O případné vznesení požadavku na zámek Jánský vrch ze strany církve se již v minulosti objevily různé spekulace. Nejčastěji typu, že se o zámek bude ucházet wroclavské arcibiskupství v Polsku, kterému zámek několik století sloužil jako letní biskupské sídlo. Skutečností však zůstává, že zmiňovanému arcibiskupství po 25. únoru 1948 již žádný majetek na území dnešní České republiky nepatřil, a tudíž by jeho šance na vydání zámku byly mizivé. Větší šance o navrácení by jakožto oprávněný subjekt mělo biskupství ostravsko-opavské. To ale přenechalo restituční nároky v jesenickém okresu olomouckému arcibiskupství, které sice bude o tamější bývalé majetky wroclavského arcibiskupství v rámci tzv. církevních restitucí usilovat, o samotný zámek Jánský vrch však nikoliv.

Národní kulturní památka zámek Jánský Vrch se nachází v nejsevernějším výběžku Olomouckého kraje při hranicích s Polskem. Vypíná se na skalnatém kopci nad městem a tvoří přirozenou dominantu Javorníku i celé rovině v okolí polských měst Paczkowa, Otmuchowa a Nisy. Historie zámku je úzce spojena s biskupstvím, respektive arcibikupstvím, v polské Vratislavi, které objekt a s ním i celé Jesenicko vlastnilo od roku 1348. K zestátnění objektu došlo v roce 1984 a nyní zámek spravuje Národní památkový ústav, územní památková správa v Kroměříži, uvádí oficiální webové stránky zámku www.janskyvrch.cz.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
52%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 93)