Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papeže vítaly davy mladých asijských katolíků

Ze světa / juml / ČTK / 15. srpna 2014 13:16
Papeže vítaly davy mladých asijských katolíků

Papež František
Autor: Flickr.com / Christus Vincit / Creative Commons

Soul/Tedžon - Desítky tisíc asijských katolíků dnes bouřlivě přivítaly papeže Františka v Tedžonu, kde na fotbalovém stadionu sloužil svou první veřejnou mši během návštěvy Jižní Koreje. Stadion o kapacitě 50.000 diváků byl podle agentury AP téměř plný už několik hodin před papežovým příjezdem, AFP odhadla počet věřících na 45.000.

Papež varoval před "rakovinou beznaděje" šířící se ve zdánlivě bohaté, avšak vnitřně smutné a prázdné společnosti. Za protilék k této beznaději, pramenící z materialismu, bezmezné soutěživosti a sobectví, označil naději víry, opravdové duchovní a kulturní hodnoty. Kritizoval rovněž "nelidské hospodářské modely, které vytvářejí nové formy chudoby a vytlačují pracující na okraj společnosti".

Jižní Korea je podle velikosti hrubého domácího produktu na obyvatele 29. nejbohatší zemí světa, ale existují tu i hluboké sociální nerovnosti. Skoro polovička seniorů žije v bídě, a to je nejvíce mezi 30 členskými státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Do Tedžonu, kde se konají Dny asijské mládeže, přicestoval František ze 140 kilometrů vzdáleného Soulu rychlostním vlakem, namísto původně plánovaného vrtulníku. Podle očitých svědků na nádraží ostatním cestujícím požehnal. Ještě před mší se setkal s přeživšími studenty a rodinami obětí z trajektu Sewol, který se potopil letos v dubnu. Většina z více než tří stovek obětí tohoto neštěstí byli středoškoláci na výletu.

Papež František podle mluvčího Vatikánu nechtěl zasahovat do politických sporů ohledně vyšetřování potopení trajektu, ale poskytnout útěchu pozůstalým.

Severní Korea dala dnes podle agentury AFP najevo, že čtvrteční odpálení tří raket krátkého doletu do moře, necelou hodinu před Františkovým příletem do sousední země, s papežem vůbec nesouviselo. Úřední komuniké zdůraznilo, že sám severokorejský vůdce Kim Čong-un osobně sledoval zkoušky vysoce přesných taktických raket k 69. výročí osvobození země.

O papeži se komuniké nezmínilo. Nicméně KLDR pravidelně využívá významné události v Jižní Koreji, aby o sobě dala vědět.

František na úvod své pětidenní návštěvy vyzval Severní a Jižní Koreu, aby upustily od demonstrace síly a usilovaly o mír na poloostrově.

Během své třetí zahraniční návštěvy a vůbec první asijské cesty papež František v Jižní Koreji bude i sloužit mši za mír na rozděleném poloostrově.

Jihokorejští katolíci představují asi desetinu z 50 milionů obyvatel země, ale jejich počet se od předchozí návštěvy hlavy římskokatolické církve před 25 lety zdvojnásobil. Zdejší církev se tak v očích Vatikánu může jevit příkladem pro zbytek světa.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)