Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

ČT: Zeman nechce církvi vydat Mladotův dům na Pražském hradě

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 15. srpna 2014 22:09
ČT: Zeman nechce církvi vydat Mladotův dům na Pražském hradě

Kapitulní děkanství na Pražském hradě, zvané též Mladotův dům
Autor: Wikipedia.org / Martin Šanda / Wikimedia Commons

Praha - Prezident Miloš Zeman nechce katolické církvi vydat Mladotův dům na Pražském hradě. Souhlasí ale s tím, aby v restitucích získala Jiřský klášter a Nové proboštství, pokud se zaváže k tomu, že tyto objekty opraví. Řekl to České televizi. O restitucích nedávno jednal s kardinálem Dominikem Dukou.

Jiřský klášter i Nové proboštství jsou ve velmi špatném stavu. "Vyžadují miliardové investice na opravy, které stát prostě nemá. Církev by se měla veřejně zavázat, že tyto opravy uskuteční," sdělil ČT prezident. Pražské arcibiskupství ale počítá s případnou pomocí státu: "Že to nebude jenom investice ze strany církve a třeba v případě Jiřského kláštera by to mohla být Národní galerie," řekl ČT tajemník arcibiskupství Milan Badal.

Mladotův dům, který slouží jako zázemí pro katedrálu svatého Víta a v němž se konají výstavy, má církev zatím pronajatý na 99 let. "Je to takové nejlepší místo, které v podstatě nepotřebuje žádné velké stavební zásahy," podotkl Badal. Zeman ale právě kvůli dobrému stavu objektu nechce Mladotův dům vydat. "Já si nemyslím, že by tato třetí budova měla církvi patřit. V tom se asi s panem kardinálem lišíme," dodal prezident.

Celkem má církev zájem o 11 objektů v areálu Hradu. Zeman by měl s Dukou o budovách znovu jednat na podzim. Případnou dohodu by ale musela potvrdit vláda.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)