Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

NG vydá církvi Rubensovy obrazy i Vyšebrodský oltář

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 1. září 2014 15:45
NG vydá církvi Rubensovy obrazy i Vyšebrodský oltář

Umučení svatého Tomáše od Petra Pavla Rubense
Autor: Wikipedia.org

Praha - Národní galerie v Praze na konci příštího týdne symbolicky předá zástupcům církví některá umělecká díla, o která požádali v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi. Vyšebrodský oltář, Rubensovy obrazy i fragmenty Puchnerova oltáře ale zůstanou v expozici NG jako trvalá zápůjčka. NG podmínky příští spolupráce s novými majiteli děl představí na tiskové konferenci 12. září ve Šternberském paláci.

O devět gotických deskových obrazů tvořících Vyšebrodský oltář požádalo cisterciácké opatství Vyšší Brod, o dva obrazy Petra Paula Rubense Umučení sv. Tomáše a Sv. Augustin zažádali augustiniáni a Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou požaduje čtyři části takzvaného Puchnerova oltáře.

Tyto tři žádosti NG dostala loni v květnu, v listopadu se na základě dohody obou stran prodloužila lhůta na posouzení nároku církví. Již počátkem prosince ale tehdejší ministr kultury Jiří Balvín řekl, že zmíněná díla budou vydána s odkazem na odborné posudky. NG se od té doby k vydání děl nevyjadřovala, také proto, že čekala na nového řádného ředitele a pravděpodobně i s odkazem na tehdejší postoj vlády. Před dvěma měsíci nastoupil do čela NG historik umění Jiří Fajt, který vyřešení těchto restitučních žádostí označoval za jednu ze svých priorit.

"Národní galerie je připravena splnit svou zákonnou povinnost. Opíráme se přitom o právní stanoviska, která nechal vypracovat předchozí management Národní galerie. A já jsem si po svém nástupu nechal vše znovu nezávisle posoudit," řekl dnes Fajt ČTK s tím, že za podstatnější považuje dohodu s církevními institucemi o tom, že vracená díla zůstanou v expozicích, a tedy přístupná veřejnosti.

Národní galerie dostala přes 30 žádostí o vydání uměleckých děl, kromě trojice zmíněných patří k těm významnějším ještě Madona Roudnická a Madona z Veveří. U těch dosud není zřejmé, zda budou vydány. Žádosti zahrnovaly přes pět stovek soch, obrazů, grafických listů a kreseb, galerie však zjistila, že podstatnou část artefaktů již církvím stát vydal.

Církve a náboženské společnosti musí dle zákona nárokovanou věc v žádosti řádně identifikovat a prokázat, že ji vlastnily v rozhodném období, například předložením kupní smlouvy, darovací smlouvy či inventárního seznamu, a prokázat, že tato movitá věc funkčně souvisela s jejich nemovitostí, například předložením dobové fotografie.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Přejete si ženy ve vedení církve?
ano
64%
 
ano, ale jen v jáhenské službě
3%
 
spíše ne
5%
 
ne
28%
 
(Počet hlasů celkem: 287)