Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Expapežův tajemník: Benedikt XVI. neodstoupil z donucení

Ze světa / juml / ČTK / 13. února 2015 9:05
Expapežův tajemník: Benedikt XVI. neodstoupil z donucení

Benedikt XVI.
Autor: Flickr.com / Creative Commons

Vatikán - Osobní tajemník bývalého papeže Benedikta XVI. znovu odmítl spekulace, že bývalá hlava římskokatolické církve byla k odchodu z jejího čela donucena, a že volba nového papeže Františka je tedy neplatná. Benediktův tajemník, biskup Georg Gänswein, to řekl v rozhovoru s dnešním vydáním italského deníku Corriere della Sera.

Bývalý papež je podle Gänsweina hluboce přesvědčen, že rozhodnutí, které přijal a které oznámil, bylo správné. "Nemá žádné pochybnosti," zdůraznil Benediktův tajemník.

Rezignace papeže je podle církevního zákona platná jen tehdy, když se k ní papež rozhodne zcela svobodně a bez vnějších tlaků.

Benedikt XVI. svůj záměr oznámil 11. února 2013, formálně pak odstoupil 28. února. Za posledních 600 let se přitom stal prvním papežem, který odstoupil. Zdůvodnil to tím, že již nemá fyzickou a duchovní sílu vést církev, která má 1,2 miliardy členů. Zdůraznil, že se tak rozhodl zcela svobodně. Krátce poté byl zvolen novým papežem Argentinec Jorge Bergoglio, který přijal jméno František. Nynější papež je první mimoevropskou hlavou římskokatolické církve za posledních 1300 let.

Spekulace, které se objevily hned po Benediktově rezignaci, loni oživil italský list Libero. Podle něj byl Benedikt XVI. pravděpodobně přinucen svým okolím odstoupit, hlavně prý kvůli finančním skandálům ve Vatikánu i v církvi obecně a kvůli sexuálnímu zneužívání nezletilých některými kněžími.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Bíle místo

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
22%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
19%
 
Pouze v Praze
9%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
31%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
19%
 
(Počet hlasů celkem: 32)