Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Řád Maltézských rytířů dostane pozemky na Bruntálsku

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 17. března 2015 22:46
Řád Maltézských rytířů dostane pozemky na Bruntálsku

Maltézský kříž
Autor: Christnet.cz

Ostrava - Řád Maltézských rytířů dostane zpět 17 pozemků o celkové výměře zhruba 30 hektarů v Hlince na Bruntálsku. Mluvčí Státního pozemkového úřadu Monika Machtová k tomu dnes uvedla, že řád pozemky nárokoval od roku 2013 v rámci majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

"Krajský pozemkový úřad pro Moravskoslezský kraj po přezkoumání všech podkladů a historických údajů, které byly dohledány i prostřednictvím historických rešerší, dospěl k závěru, že byly splněny podmínky pro vydání majetku," uvedla.

K největším žadatelům o navrácení majetku patří v kraji ostravsko-opavské biskupství, které podalo 346 výzev. Dosud biskupství podle posledních dostupných informací převzalo přes 70 procent majetku, o jehož navrácení požádala přímo diecéze. U majetku, kde diecéze žádala jménem farností, je to okolo 40 procent. Diecéze požaduje po státu vydání zhruba 22.000 hektarů lesů, 3500 hektarů zemědělských pozemků a stovku staveb. V naprosté většině jde o hájenky, lesovny, stodoly a stavby spojené s lesním hospodářstvím.

Asi nejznámější stavbou, o níž církev požádala, patří lovecký zámeček v Bílé na Frýdecko-Místecku a také obora v Hukvaldech na Frýdecko-Místecku. Obě dvě nemovitosti již byly vydány. Z majetku, který církvi zatím nebyl vydán, tvoří převážnou většinu lesy, a to především na Jesenicku.

Velkopřevorství řádu maltézských rytířů bylo v Česku zřízeno ve 12. století a funguje nepřetržitě dodnes, i přesto že bylo za dob Protektorátu Čechy a Morava a později komunismu téměř nefungující. Dnešní činnost řádu je převážně charitativního charakteru.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
49%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
29%
 
(Počet hlasů celkem: 106)