Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ve Francově Lhotě mají muzeum slavného rodáka, kardinála Trochty

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 3. května 2015 19:08
Ve Francově Lhotě mají muzeum slavného rodáka, kardinála Trochty

Štěpán Trochta jako litoměřický biskup kolem roku 1970
Autor: Wikimedia.org

Francova Lhota (Vsetínsko) - Farnost Francova Lhota na Vsetínsku dnes slavnostně otevřela muzeum slavného rodáka, kardinála Štěpána Trochty. Zřídila jej v jeho rodném domě, který farnost před několika lety koupila a postupně opravila. Trochta, pozdější litoměřický biskup, byl nacisty tři roky vězněn v koncentračních táborech, po válce ho komunisté odsoudili na 25 let za údajnou velezradu a špionáž pro Vatikán. Odseděl si přes sedm let.

"Muzeum připomíná kardinálův odkaz. Doufáme, že se nám ho podaří oživit a život v něm udržet," řekl ČTK farář z Francovy Lhoty Stanislav Zatloukal. Farnost musela nejdříve dům opravit. Řadu prací udělali formou brigádnických hodin sami farníci. Výsledkem je muzeum, kde se lidé dozvědí o pohnutém kardinálově životě prostřednictvím dvanácti panelů s fotkami a textem.

"Jsou rozděleny na tři části podle jeho biskupského hesla - práce, oběť a láska," popsal Zatloukal. Vystaveny jsou ale také osobní předměty Štěpána Trochty, například kněžský ornát, odlitek jeho biskupského erbu, knihy a dvě biskupské čepičky. Farnost do budoucna chystá v podkroví budovy zřízení ubytovacích kapacit a také úpravy zahrady.

Štěpán Trochta se narodil 26. března 1905, tedy před 110 lety. Studoval na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži a poté u salesiánů v italském Turíně. V Roce 1932 byl vysvěcen na kněze. Po návratu domů působil v Ostravě a v Praze. Za války ho sledovalo gestapo. Za heydrichiády v roce 1942 byl zatčen a vězněn v Terezíně, Mauthausenu a Dachau. Všechny útrapy přežil a v roce 1947 ho papež Pius XII. jmenoval biskupem litoměřickým.

Záhy byl pověřen jednáním se zástupci komunistické vlády o postavení církve. Začátkem roku 1953 byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen za velezradu a špionáž pro Vatikán na 25 let. Na svobodu se dostal po amnestii v roce 1960, byl rehabilitován a od roku 1968 mohl opět vykonávat úřad biskupa. O rok později ho papež Pavel VI. jmenoval kardinálem. V době normalizace Trochtu komunisté opět sledovali. 

Po návštěvě opilého tajemníka strany v dubnu 1974 zemřel v nemocnici na mrtvici. Na pohřbu v Litoměřicích Trochtu Karol Wojtyla, pozdější papež Jan Pavel II., nazval mučedníkem. Prezident Václav Havel kardinálovi 28. října 1992 posmrtně udělil Řád T.G. Masaryka II. třídy.

Na muzeum bude upozorňovat cedule u silnice a také internetové stránkywww.stepantrochta.cz. "Je to náš nejslavnější rodák, přispěje to k propagaci obce," řekl starosta Francovy Lhoty Karel Matůš. Podle archiváře litoměřického biskupství Martina Baruse bude muzeum atraktivní i pro tamní věřící. "Jméno kardinála Trochty je u nás i 40 let po jeho smrti známé," uzavřel Barus.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)