Ministerstvo: Náboženské symboly lze ve škole zakázat jen v zájmu bezpečnosti
Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 28. května 2015 18:37
Ilustrační foto - Irácká dívka s hidžábem
Autor: Wikipedia.org / Christiaan Briggs / Wikimedia Commons
Praha - Školy by neměly plošně omezovat používání náboženských symbolů svými žáky například tím, že ve školním řádu paušálně zakážou všechny pokrývky hlavy. Mohou tak ale učinit v zájmu bezpečnosti a ochrany zdraví v konkrétně specifikovaných situacích. Uvádí to ministerstvo školství v nezávazné pomůcce, která má ředitelům škol usnadnit tvorbu školního řádu.
Otázka náboženských symbolů ve školách v Česku rozvířila zhruba před rokem a půl, kdy zdravotnickou školu v Praze kvůli zákazu nosit hidžáb opustily dvě studentky. Ombudsmanka Anna Šabatová žádala pak změnu školního řádu, škola podle ní dívky nepřímo diskriminovala. Ředitelka školy argumentovala školním řádem, který zakazoval všechny pokrývky hlavy.
Ministerstvo v metodické příručce uvedlo, že školy nesmí náboženské symboly plošně omezovat ani takovým zdánlivě neutrálním ustanovením. Byly by tím podle něj dotčeny náboženské svobody chráněné Listinou základních práv a svobod a porušen antidiskriminační zákon.
Vedení škol může tyto symboly omezit jen v nezbytných případech. "Škola by tak mohla omezit užívání náboženského symbolu například v rámci praktického vyučování, popřípadě nepřipustit výkon některých činností z důvodu ochrany zdraví dotyčné osoby či osob dalších," uvádí se v příručce.
Ministerstvo doporučuje, aby konkrétní situace nebyly explicitně ve školním řádu uvedeny. Lepší je podle něj formulovat obecné ustanovení odkazující na oprávnění školy ukládat žákům pokyny k zajištění zdraví a bezpečnosti. Rizikovější případy mohou být uvedeny jako příklad.
Školní řád připravuje ředitel školy, který ho následně předkládá ke schválení školské radě. Určuje pravidla vnitřního fungování školy a definuje základní požadavky na chování žáků. Jeho součástí jsou například pravidla pro omlouvání absence nebo zásady známkování.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Írán plánuje otevřít léčebnu pro ženy, které odmítají nosit hidžáb
6. 9. 2024 0:20Papež s islámským duchovním vyzval k míru a ochraně životního prostředí
Aktuální zprávy
1.12.2025 18:47
Kandidát na ministra Aleš Juchelka dnes přinesl jako dárek prezidentu Pavlovi Bibli
1.12.2025 18:38Papež Lev XIV. a Bartoloměj I. připomněli 1700 let od nicejského koncilu
30.11.2025 23:36Želivský klášter zve v adventu na ranní roráty, přiblíží i osudy duchovních za války
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Seznamka
