Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

OBSE vyzvala Vatikán, aby zastavil soudní stíhání dvou novinářů

Ze světa / juml / ČTK / 23. listopadu 2015 17:57
OBSE vyzvala Vatikán, aby zastavil soudní stíhání dvou novinářů

Sídlo OBSE ve vídeňském Hofburgu
Autor: Wikipedia.org / Andrew Bossi / Wikimedia Commons

Vatikán/Vídeň - Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dnes vyzvala Vatikán, aby zrušil obžalobu dvou italských investigativních novinářů, kteří informovali o případech finanční zpronevěry ve Vatikánu. Proces související s touto aférou začne v úterý a na lavici obžalovaných usedne celkem pět lidí. Žurnalistům podle právníků hrozí čtyři až osm let vězení.

Aféra propukla kvůli knihám novinářů Gianluigiho Nuzziho a Emiliana Fittipaldiho, kteří napsali, že papežská kurie pro potřeby svých členů zpronevěřila asi 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč). Oba přitom čerpali informace z dokumentů získaných z počítače hlavního auditora, který měl dohlížet na transparentnost hospodaření Vatikánu.

"Novináři musejí být svobodní, aby mohli informovat o věcech veřejného zájmu a mohli chránit své zdroje. Vyzývám vatikánské úřady, aby respektovaly práva novinářů v souladu se závazky OBSE," zdůraznila mluvčí OBSE Dunja Mijatovičová v tiskovém prohlášení, z něhož dnes citovala agentura APA.

Kromě Nuzziho a Fittipaldiho jsou mezi obžalovanými dva členové zvláštní papežské reformní komise. Jde o španělského duchovního Lucia Ángela Valleja Balda a laickou členku komise Francescu Chaouquiovou, kteří se do počítače auditora údajně dostali a dokumenty předali novinářům. Pátým souzeným je Baldův tajemník Nicola Maio.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
6%
 
Ne
18%
 
Nevím
7%
 
(Počet hlasů celkem: 365)