Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Před čtyřiceti léty zemřel humanista a zachránce ohrožených dětí Přemysl Pitter

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 15. února 2016 10:09
Před čtyřiceti léty zemřel humanista a zachránce ohrožených dětí Přemysl Pitter

Evropský humanista Přemysl Pitter (1895–1976)
Autor: Kosmas.cz

Praha/Curych - Přemysl Pitter, od jehož úmrtí uplynulo dnes 15. února 40 let, byl laickým kazatelem, publicistou a sociálním pracovníkem. Ve známost vešel zejména tím, že v průběhu druhé světové války a těsně po ní pomáhal židovským a německých dětem. Někdy bývá označován i jako "český Nicholas Winton". V 50. letech Pitter emigroval, v exilu spolupracoval s rozhlasovými stanicemi BBC a Svobodná Evropa. Zemřel v roce 1976 ve švýcarském Curychu.

Pitter se narodil 21. června 1895 v Praze. Po druhé světové války stál u zrodu humanitární akce "Zámky", v jejímž rámci bylo několik zámků v okolí Prahy přeměněno na dětské ozdravovny pro děti různých národností z německých koncentračních táborů i českých internačních táborů pro německé obyvatele. Ty se zde zotavovaly z následků války a čekaly na nalezení nového domova.

Za své úsilí Pitter obdržel oficiální uznání izraelské vlády a byl oceněn titulem Spravedlivý mezi národy. Vysoké státní vyznamenání obdržel i v Německu. V tuzemsku byly jeho zásluhy oceněny až po pádu komunismu. Prezident Václav Havel mu v roce 1991 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka in memoriam.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)