Sobotka se vyjádřil k azylu čínských křesťanů, vyloučil politické tlaky
Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 8. září 2016 21:24Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyloučil, že by důvodem prodloužení azylového řízení s čínskými křesťany byly politické tlaky nebo české zájmy v Číně. Uvedl to dnes ve Sněmovně na dotaz jejího místopředsedy a předsedy STAN Petra Gazdíka, který vyjádřil obavy, že důvodem odkladů by mohlo být sbližování českého prezidenta a vlády s čínským režimem.
"Jednoznačně mohu vyloučit, že by tady existovaly jakékoli politické tlaky, nebo že by vláda měla nějakou speciální politiku, která by se týkala žadatelů o azyl právě z Číny," prohlásil Sobotka.
První skupinka z více než 60 čínských křesťanů přišla do Česka loni v září, další v první polovině letošního roku.
Sobotka k tomu uvedl, že ke konci srpna bylo mezi žadateli o azyl v ČR celkem 66 čínských občanů. Poznamenal, že standardní lhůta pro azylové řízení je šest měsíců, kterou lze prodloužit až o rok kvůli "zjištění všech relevantních okolností zejména v případech, když žadatel není schopen doložit svou výpověď".
Se všemi žadateli jsou vedeny podle premiéra standardní azylové pohovory. Každá žádost je posuzována individuálně a je o ní rozhodnuto podle zákona a příslušných mezinárodních smluv. Žádné jiné okolnosti na to vliv nemají, uvedl Sobotka. Konkrétnější k případu čínských křesťanů být nechtěl s tím, že azylové řízení je ze zákona neveřejné. Poznamenal ale, že loni žádné žádosti čínských občanů o azyl v ČR vyhověno nebylo.
Číňané v minulých letech tvořili jen zlomek žadatelů o azyl. Loni úřady posoudily čtyři případy, o rok dřív 15. Křesťané v Číně patří k pronásledovaným komunitám.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
1.12.2025 18:47
Kandidát na ministra Aleš Juchelka dnes přinesl jako dárek prezidentu Pavlovi Bibli
1.12.2025 18:38Papež Lev XIV. a Bartoloměj I. připomněli 1700 let od nicejského koncilu
30.11.2025 23:36Želivský klášter zve v adventu na ranní roráty, přiblíží i osudy duchovních za války
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Seznamka

